Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  “AB özellikle insan kaçakçılığında faaliyet gösteren üçüncü ülke havayollarına kara listeye alma da dahil olmak üzere nasıl yaptırım uygulanacağını araştıracak” açıklamasında bulundu.

Açıklama, Belarus’ta Polonya sınırına ulaşan ve sınır muhafızlarıyla çatışan çoğunluğu Orta Doğulu göçmenlerden oluşan büyük grupların yarattığı krizin ardından geldi.

Başta Almanya, Polonya ve Litvanya olmak üzere çeşitli AB ülkeleri, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’yu Irak’tan ve diğer destinasyonlardan Belarus’a göçmen akışı sağlayarak ve ardından onları AB sınırına yönlendirerek bir göçmen krizini düzenlemekle suçlamıştı.

Komisyona iletilen raporlarda Irak, Suriye, Kongo, Kamerun ve diğer uyruklulara ucuz Belarus turist vizeleri sunularak, AB’ye daha kolay geçiş vaat edildiği ve Orta Doğu destinasyonları ile Minsk arasındaki uçuş sıklığının gerçekleştiği iddiaları yer alıyor.

Binlerce göçmenin bu rotayı, hükümet güçlerinin Polonya veya Litvanya sınırına ulaşmalarını yönlendirdiği ve hatta onlara yardım ettiği iddia edilen Belarus’a gitmek için kullandığı bildiriliyor .

Von der Leyen, yaptırımlarla karşılaşabilecek havayollarından söz etmedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.