Ana Sayfa Havacılık Haberleri Avrupa Komisyonu Tarom için devlet yardımını inceliyor

Avrupa Komisyonu Tarom için devlet yardımını inceliyor

0

Avrupa Komisyonu, Romanya’nın Tarom’u destekleyen tedbirlerin zor durumdaki firmalara yönelik AB devlet yardımı kurallarına uygun olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Devlete ait hava yolu şirketi Tarom, yıllardır mali sıkıntılar içinde. Romanya, Komisyonun AB devlet yardımı kuralları kapsamında Şubat 2020’de inceleyip onaylamasının ardından Tarom’a yaklaşık 36,7 milyon avroluk geçici bir kurtarma kredisi verdi. 28 Mayıs 2021’de Romanya, Tarom için yeniden yapılanma planını Komisyon’a bildirdi.

Tarom’un yeniden yapılanma planı, operasyonları düzene sokmak, eskiyen uçak filosunu yenilemek ve maliyetleri azaltmak için bir dizi önlem içeriyor. Romanya, yeniden yapılanmayı yaklaşık 190 milyon avroluk kamu fonlarıyla desteklemeyi planlıyor.

AB devlet yardımı kurallarına, özellikle de kurtarma ve yeniden yapılandırma yardımına ilişkin Komisyon yönergelerine göre, Üye Devletler zor durumdaki şirketleri çok özel koşullar altında destekleyebilir. Onlara altı aya kadar bir süre için kurtarma yardımı verebilirsiniz. Bu süre içinde, Üye Devletler ya bu yardımı geri ödemeli ya da Devlet yardımı değerlendirmesi için bir yeniden yapılandırma planını Komisyon’a bildirmelidir.

Yeniden yapılandırma yardımı, şirketin daha fazla Devlet desteği olmaksızın yeniden ayakta kalmasını ve yeniden yapılandırma maliyetlerine makul bir katkı yapmasını sağlaması durumunda onaylanacak. Ayrıca, yardımın neden olduğu herhangi bir rekabet bozulmasına karşı koymak için telafi edici önlemler (özellikle yapısal önlemler) sağlamanlıdır.

Bu aşamada, Komisyonun yeniden yapılandırma planının ve sunulan yeniden yapılandırma yardımının kılavuzda belirtilen koşulları karşılayıp karşılamadığı konusunda şüpheleri var. Komisyon bu nedenle ayrıntılı olarak araştırma yapacak.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.