EasyJet’ten sonra en fazla sefer iptal eden hava yolu şirket sıralamasında ikinci sırada 399 iptalle Türk Hava Yolları (THY) bulunuyor.

Havacılık sektörü, özellikle pandemi sürecinde yaşanan personel kesintileri ve grevler nedeniyle zor bir süreçten geçiyor.

Seyahat verileri araştırma kuruluşu Mabrian, yayınladığı son analizde yılın ilk altı ayında EasyJet’in bin 394 ile en fazla sefer iptal eden hava yolu şirketi olduğunu, ikinci sırada 399 iptalle Türk Hava Yolları’nın (THY) bulunduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde iflas koruma talebinde bulunan İskandinav hava yolu şirketi SAS, 145 iptalle üçüncü sırada yer aldı.

Mabrian, EasyJet’e göre iptal edilen sefer sayısı düşük olmasına rağmen THY’nin oran açısından yüzde 6,66 ile ilk sırada bulunduğunu tespit etti.

THY’yi yüzde 5,46 ile EasyJet, yüzde 3,41’lik iptal oranı ile İngiliz ucuz havayolu şirketi Wizz Air takip etti.

Kaynak: Mabrian
Uçuş verilerini toplayan Cirium’un rakamlarını kullanan Mabrian analistleri, THY’nin oran olarak ilk sırada çıkmasını EasyJet’e göre daha büyük yolcu taşıma kapasitesine bağladı.

Mabrian ayrıca her bir hava yolu şirketinin toplam kapasitesi açısından genel rakamlara bakıldığında, iptallerin yüzdesinin “nispeten düşük” olduğunun da altını çizdi.

Mabrian’da Satış ve Pazarlama Direktörü Carlos Cendra seyahat kaosuyla ilgili olarak Travel Weekly’ye yaptığı açıklamada, “Daha önce hiç böyle bir şey görmedik ve bu durum, havayolları ve havalimanlarının şu anda yaşadığı ve 2019 kapasite seviyelerine geri dönememelerine neden olan iş gücü zorluklarının bir yansıması” dedi.

En fazla uçuş iptali hangi ülkede yaşandı?

Mabrian’ın verilerine göre, havalimanı kaosundan en çok Almanya’dan gelen yolcular etkilendi.

Ülkede, 14 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri arasında, Temmuz ayının ilk yarısı için planlanan bin 482 uçuş iptal edildi. Bu, ülkeden yapılan tüm uçuşların toplam yüzde 6’sına denk geliyor.

Bu rakam aynı zamanda, çıkış ya da varış noktası Avrupa olan uçuşlardaki toplam iptallerin yüzde 27’sini oluşturuyor.

İngiltere, bu dönemde iptal edilen bin 60 uçuşla ikinci sırada yer alıyor ve bu da giden uçuşların yüzde 3,2’sine denk geliyor.

1-15 Temmuz tarihleri arasında Avrupa içinde 5 bin 464 uçuş iptal edildi. İtalya, İspanya ve Fransa bu toplamda sonraki en yüksek paylara sahip ülkeler oldu. Danimarka, tarifeli seferlerde iptal yaşamayan sayılı ülkeler arasındaydı.

Havayolları analizinde olduğu gibi, veriler son dakikada iptal edilen uçuşları içermiyor ve bunun yerine planlamaya dayanıyor.

Yılın ilk yarısı iptal sayıları ve oranları hakkında Türk Hava Yolları ile temasa geçildi.

Euronews Travel, Mabrian’dan BA’nın son iptallerinin tabloyu nasıl etkilediği konusunda açıklama istedi ve bu makaleyi güncelleyecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.