British Airways (BA) CEO’su Alex Cruz, sağlam bir bilanço ve Şirketin ana finansörü  IAG’nin desteğine rağmen 45.000 çalışanının COVİD19 salgını nedeniyle büyük bir baskı altında olduğu konusunda uyardı. “ British Airways’in hayatta kalması ” başlıklı bir iç yazışmada, işten çıkarmaların “ kısa vadeli, belki uzun vadeli ” olabileceğini yazdı ancak işten çıkarılacak personel sayısını vermedi.

“ Bazılarımız küresel mali kriz, Sars salgını ve 9/11 (ikiz kulelere saldırı)  olaylarını yaşadık ama  şu anda Covid-19′ salgını hepsinden daha ciddi. Tahmin edemediğimiz  küresel boyutlarda bir kriz ” diye yazan Cruz, “Belki kısa vadede, belki uzun vadede işten çıkarmalara veya uzun süreli ücretsiz çalışmaya hazırlıklı olunmasına”  dikkat çekti.

BA filosunda 278 uçak bulunuyor.

KLM farklı değil

KLM CEO’su Pieter Elbers, “Önümüzdeki aylarda 1.500 ile 2.000 arasında çalışan çıkaracağız, sadece önümüzdeki haftalarda değil daha sonraki aylarda  daha az meslektaşımızla çalışacağız. İşe devam edenler part-time saatler çalışmak zorunda ve bu süre yüzde 30 oranında azaltılacak”‘dedi.

Elbers, “Şu anda benzeri görülmemiş büyüklükte bir kriz ve Devlet yardımı bile bir sorun haline dönüştü” görüşünde.

KLM filosunda 122 uçak bulunuyor.

Lufthansa devletten finansal destek arayışında

Lufthansa, Federal Hükümetten “600 milyon avroluk ek fon”  talep ettiğini doğruladı. Ancak bu desteğin Eyalet Hükümetlerinin onayı olmadan hayata geçirilmesi zor görünüyor. Başvuru önümüzdeki hafta kararlaştırılacak.

Lufthansa’nın  4,3 milyar avroluk sermeye birikimi mevcut. Kiralık uçakların Leasing şirketlerine iade edilmesi planlanıyor. Filodaki 273 uçağın yüzde 86’sı Lufthansa’ya ait.

IATA Başkanı Alexandre de Juniac, “Hükümetlerin desteği olmadığı takdirde sektörel bir mali kriz yaşayacağız.” açıklamasında bulunmuştu. Ekonomistlere göre, Devlet desteği olmadan havayolu sektörünün ayakta kalması bir mucize.

Türk şirketlerin durumu

Türk Şirketlerin de, diğer havayollarının yaşadığı krizden etkilenmeyeceğini düşünmek imkansız. Ancak bugüne kadar çalışanlara havayolu CEO imzalı gerek işten çıkarma, gerekse part time çalışma veya ücretsiz izin çıkma tekliflerini içeren herhangi bir şirket içi yazışma medyaya yansımadı.

Sektördeki ilk işten çıkarmalar hafta içinde THY’nin ortağı yemek şirketinde yaşanmış ve 700 kişi işten çıkarılmıştı.