Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAvrupalı ​​havayolları ve IATA, AB'nin uçuşlar için emisyon kuralını genişletme planını eleştirdi

Avrupalı ​​havayolları ve IATA, AB’nin uçuşlar için emisyon kuralını genişletme planını eleştirdi

Avrupa hava trafiğinin %70’inden fazlasını temsil eden bir havayolu grubu olan Europe for Europe ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), AB parlamentosu tarafından AB Emisyon Ticareti Planı’nda (ETS) yapılan değişikliklerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Geçen hafta AB parlamentosu, uçuş emisyonları kuralının kapsamını 2024’ten itibaren Avrupa Ekonomik Alanı’ndan (EEA) tüm uçuş kalkışlarını içerecek şekilde genişletecek olan Avrupa ETS’sinin 55 revizyonuna Uygun değişiklikler önerdi.

Şu anda, CORSIA (Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Planı) anlaşması yalnızca 27 uluslu AB bloğu içindeki uluslararası uçuşları kapsamaktadır.

Airlines for Europe yaptığı resmi açıklamada, bunun ETS ve uluslararası program CORSIA aracılığıyla aynı emisyonlar için iki kez ödeme yapmak zorunda kalabilecek taşıyıcılar için potansiyel bir çifte yüke yol açabileceği konusunda uyardı.

Airlines for Europe, küresel karbon fiyatlandırmasının, karbondan arındırma teknolojilerinin dağıtımını teşvik etmek için daha iyi bir çözüm olduğuna inanıyor.

Havayolu grubu ayrıca 2019’da havayollarının ETS uyumluluğu için 950 milyon € harcadığını ve emisyonlarının %60’ı için ton başına 25 € fiyatla sertifika satın almak zorunda kaldıklarını söyledi. Ton başına 80 Euro’luk bugünkü karbon fiyatıyla 2019 emisyonlarının %100’ü için tahsisat satın almak, yıllık 5,2 milyar Euro’luk ETS uyum maliyetlerine karşılık bulacak.

Avrupa için havayolları, havacılık emisyonları düşse bile ETS maliyetlerinin 2025 yılına kadar 6 milyar Euro’ya ulaşabileceği konusunda uyardı. Grup ayrıca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nü (ICAO) “yaklaşan üst düzey toplantılarında gerçek bir küresel karbon fiyatlandırma planı müzakere etmeye, tasarlamaya ve uygulamaya” çağırdı.

Bu arada IATA, ETS’de önerilen revizyona ilişkin resmi bir bildiri yayınladı. Bildiride “AB ETS kapsamının AB’den ayrılan tüm uçuşları kapsayacak şekilde genişletilmesi, rekabetin ciddi şekilde bozulmasına ve AB havayollarının küresel rekabet konumunu zayıflatmasına yol açacaktır. Avrupa Parlamentosu’nun bu kararı rahatsız edici çünkü havacılığın iklim değişikliği etkileriyle mücadelede uluslararası işbirliğini tehlikeye atıyor. Avrupa Konseyi’ni, bu yıl ICAO’nun 41. Meclisinde çok taraflı bir çözüm arama kararlılığını açıkça belirtmeye ve Parlamento tarafından dün oylanan ETS’nin genişletilmesini şiddetle reddetmeye çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...