2017 yılında uçuşa başlamasından bir süre sonra 5 ay içinde ölümlü iki kaza sonrasında uçuşları durdurulan B737 MAX uçaklarının, çeşitli otoritelerin ortak çalışması sonunda üzerinde anlaşmaya varılan tüm iyileştirmeler yapılarak Kasım 2020’de FAA tarafından uçuşa elverişlilik sertifikası yenilenmişti. Önce ABD, Kanada, Brezilya ve EASA tarafından uçuşlarına müsaade edilen MAX uçakları uçmaya başlamıştı.

Ülkemizde THY ve Corendon havayolu işletmelerinde MAX uçakları bulunmakta ve onlar da uçakların uçabilmesi için gerekli hazırlıkları yapmaktadırlar. Bilindiği gibi bugün itibarı ile THY’da 12, Corendon Havayollarında ise 1 MAX uçağı bulunmaktadır.

Güncel bilgilere göre, THY’da öncelikle 2 MAX uçağı ile Nisan ayının ilk günlerinde uçuşa başlayacak şekilde hazırlıkların sürdürüldüğü, pilotların fark eğitimi ve simülatör eğitimlerinin tamamlanarak uçuş için hazır oldukları, uçakların gerekli modifikasyonlarının yapılmakta olduğu ve kısa sürede test uçuşlarının yapılarak gökyüzü ile buluşması beklenmektedir. Corendon HY’da MAX uçağının ve uçuş ekiplerinin uçuş için hazırlıkların devam ettiği bilgisi alınmıştır.

Türkiye’mizin gururu Bayrak Taşıyıcı THY ve Milli Havayolumuz Corendon HY işletmelerine yeni dönemde MAX uçaklarıyla sağlıklı, emniyetli uçuşlar dileriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.