Sabiha Gökçen Havalimanı’nda önceki gece patlama meydana geldi. Patlamada biri ağır 2 kişi yaralanırken, ağır yaralanan Zehra Yamaç (30) hayatını kaybetti. Birbirine en az 200’er metre uzaklıkta bulunan 3 farklı noktada, park pozisyonundaki 5 uçakta patlamadan kaynaklanan parça hasarlarının oluştuğu görüldü. Patlamaya atılan havan topunun neden olduğu öne sürüldü.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda apronda meydana gelen patlamada havalimanı çalışanlarından Canan Çelik Burgucu (33) kolundan, Zehra Yamaç (30) ise kafasından yaralandı. Yaralılar, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan durumu ağır olan Yamaç, hayatını kaybetti. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken itfaiye de tedbir amaçlı havalimanına geldi. Polis ekipleri uzun namlulu silahlarla ve çelik yeleklerle havalimanına çıkan tüm yollarda yoğun uygulama yaparak, bölgedeki araçları aradı. Arama çalışmalarına helikopter de destek verdi. Atatürk Havalimanı’ndan bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait kızılötesi kameraya sahip Bell 429 tipi helikopter gönderildi.

Uçak gövdesinde hasar

Parçaların isabet ederek hasara yol açtığı ilk nokta, 206 numaralı körüğün önünde park pozisyonundaki uçağın çok yakını. 2 kadın işçi bu noktada vücutlarına isabet eden parçalarla yaralandı. İkinci hasar, bu noktanın yaklaşık 350 metre ilerisinde, 201 numaralı körüğün yakınlarında tespit edildi. Uzman ekipler ilk incelemeleri sonucunda üçüncü hasarı da 180 metre uzaklıktaki 17 numaralı açık park pozisyonunda belirledi. Park halindeki bazı uçakların yolcu camı ve gövdelerinde de parça çarpmasından kaynaklanan hasar tespit edildi. Hasar gören uçak sayısının en az 5 olduğu öğrenildi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saat 02.05’te nedeni belirsiz bir patlama meydana geldiğini belirterek patlamanın sebebine ilişkin incelemelerin sürdürüldüğünü kaydetti. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., havalimanı apron bölgesinde yaşanan patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaparak, “Patlamanın nedeni ile ilgili yetkililerin araştırmaları devam etmektedir. Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Patlamayla ilgili Pegasus ise olay sırasında körükte ya da uçakta yolcu bulunmadığını kaydetti.

‘Zafiyet yok’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın güvenliği konusunda herhangi bir zafiyetin söz konusu olmadığını belirterek, “Uluslararası standartların hükmettiği bütün tedbirler alınmış durumda” dedi. Bakan Yıldırım, 5 uçakta küçük çaplı hasar olduğunu, bu uçakların hangara alınarak gerekli müdahalelerin yapıldığını belirtti. Patlamayla ilgili tespitten sonra sabah saatlerinde uçak seferlerinin normale döndüğünü ifade eden Yıldırım, trafikte herhangi bir ertelemenin olmadığını bildirdi. Olayın nedeniyle ilgili adli ve idari çalışmaların yapıldığını belirten Yıldırım, “Şu anda bir hükme varmak, yorum yapmak erken ama şunun bilinmesini isterim, havalimanının güvenliği konusunda herhangi bir zafiyet söz konusu değil” diye konuştu. (Cumhuriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.