Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkBaltık Hava Polis Gücünün yeni adı "NATO Hava Kalkanı" oldu

Baltık Hava Polis Gücünün yeni adı “NATO Hava Kalkanı” oldu

NATO, Doğu Yakasında ve öncelikle Baltık ülkelerinde, sadece müttefik havacılığın varlığının değil, aynı zamanda Rusya ile ittifakın kavşağında hava savunmasının da güçlendirileceği “Hava Kalkanı” adlı bir stratejiyi hayata geçiriyor.

“Hava Kalkanı” adı, NATO Müttefik Hava Komutanlığı Ramstein operasyonlarından sorumlu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Alman General Christoph Pliet tarafından onaylandığı üzere, Madrid’deki son NATO zirvesi sırasında oluşturuldu.  omutanlık Avrupa’daki tüm hava operasyonlarından sorumlu komutanlık ve füzesavar ve uçaksavar savunma önlemleri, Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinden kaynaklanan olası tehditlere karşı korumak için ittifakın doğu sınırları boyunca tesis edilecek.General Pliet,” Komutanlığın kurulma amacını herhangi bir olası Rus saldırganlığına karşı caydırmak ve korunmak diye açıklıyor. General Pliet sözlerine şöyle sürdürdü;” Bu eylemler, mevcut güvenlik önlemlerinin ötesine geçiyor, çünkü yakınlardaki bir çatışma, füzeler ve manevralar, insansız hava araçları ve diğer uçuşlardan kaynaklanan tehditler dahil olmak üzere olay riskini artırıyor.  Dört ila altı ay boyunca ilave kuvvetler ve kaynaklar konuşlandırılarak Türkiye’den Baltık ülkelerine kadar olan bölge güçlendirilecek, ayrıca uçaksavar sistemlerinin ve kuvvetlerin hızlı bir şekilde konuşlandırılmasını sağlayan altyapının hazırlığının artırılması konusunda çalışmalar sürüyor.”

Türk jetleri de 2 kez görev aldı

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında Türk Hava Kuvvetlerine ait dört F-16 uçağı ve askeri personel, 6 Temmuz-15 Eylül tarihlerinde Polonya’nın Malbork Hava Üssü’nde görev yaptı.

Türk jetleri 2 ay 9 gün süren görev boyunca her biri yaklaşık 1-1,5 saat süren 30’a yakın sorti gerçekleştirdi. Görev süresince F-16’lar alarm reaksiyon görevlerinin yanı sıra Polonya ve NATO ile müşterek eğitimler de icra etti, uçuşlar dışında 24 saat göreve hazır bekledi.

Türk jetlerinin, Baltık ülkeleri hava sahasının emniyeti için görevlendirilen İspanya ve İtalya ile NATO hava sahasının korunmasına ilave olarak NATO’nun barışın devamını sağlamaya katkı, caydırıcılık ve birlikte görev icra edebilme kabiliyet ve misyonuna da katkı sağladı.

Litvanya’da 2006’da gerçekleştirilen “Baltık Hava Polisliği” görevinden 15 yıl sonra ikinci kez NATO kapsamında hava polisliği görevini icra eden Türk Hava Kuvvetlerine ait unsurlar 15 Eylül’de 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığına döndü.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...