Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkBarış Kartalı Uçaklarına THY Teknik Hizmet Verecek

Barış Kartalı Uçaklarına THY Teknik Hizmet Verecek

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı Komuta Kontrol Uçaklarının bakımında işbirliğine gidiyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Komuta Kontrol Uçaklarının 5 yıl süre ile Lojistik Destek Hizmeti tedariki için anlaşma imzaladı.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 6 Komuta Kontrol Uçağının ve uçak ana elemanlarının görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilecek şekilde çalışır tutulmasına yönelik lojistik destek hizmetleri kapsamında arıza onarım, önleyici (planlı) bakım ve idame, malzeme tedarik, yenileme ve iyileştirme faaliyetleri Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından sağlanacak. Sözleşme kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı imkân ve kabiliyetleri dışında kalan depo seviyesi düzeltici (plansız) Bakım faaliyetleri, uçak ana elemanları ve uçak üzeri tüm sistemlerin bakım ve onarım hizmetleri de Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından sunulacak.

2015 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Havadan İhbar Kontrol Uçağı, Barış Kartalı’nın uçak üs bakımlarını yapan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. bu yeni anlaşma ile sahip olduğu Cessna ve Gulfstream uçaklarının bakımı ve malzeme lojistik desteği deneyimlerini Türk Hava Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda Türk savunma sanayii hizmetine sunmuş oldu.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, “Müsteşarlığımız tarafından ilk kez platform düzeyindeki bir savunma sisteminin lojistik destek projesini hayata geçirmenin kıvancını yaşıyoruz.

Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımızın; Türk Silahlı Kuvvetlerinin sevk, idare ve komuta görevlerini icra etmelerinde kritik önemi haiz olan ve hâlihazırda Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinde yer alan Komuta Kontrol Uçaklarımızın sürekli olarak göreve hazır halde bulundurulmaları büyük önem arz etmektedir.

Komuta Kontrol Uçakları Lojistik Destek Projesi ile alanında son derece deneyimli milli firmamız olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından gerek etkin ve süratli bir tedarik zincirinin kurulması, gerekse askeri uçakların lojistik desteğinin kesintisiz sağlanması yoluyla uçaklarımızın, sürekli göreve hazır halde tutulmalarının sağlanmasının yanı sıra birçok kazanım elde edilecektir. Bu kazanımlar, benzer projelerde de geliştirilip olgunlaştırılarak, yerli sanayimizin de etkin katılımıyla ülkemiz savunmasına ve ekonomisine daha da büyük katkı sağlar hale gelecektir. ” dedi.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, “Bu anlaşma sayesinde sahip olduğumuz bu tecrübe ve birikimi, ülkemiz ve savunma sanayimiz gereksinimlerini karşılama doğrultusunda kullanacağımızı bilmek bizim için en önemli kazançtır. Hedefimiz savunma sanayimiz ve Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin ihtiyaçlarına yenilikçi ve sürekli geliştirilebilen çözümler sunarak bölgemizdeki güçlü konumumuzu daha da yukarılara taşımaktır.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...