Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kamu iktisadi teşekküllerinin (KİT) piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve kârlı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, buna yönelik Hazine Müsteşarlığı’nca reform niteliğinde bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Şimşek, KİT’lerin tabi oldukları düzenlemelerin günün ticaret koşullarına uygun olmadığını belirtti. Şimşek, KİT’lerin karar alırken, birçok kamu kurumu ile muhatap olma zorunluluğu bulunduğunu, bu nedenle yatırım kararı alırken uluslararası kurumsal yönetim ilkelerini uygulayamadıklarını ifade etti. Şimşek, “KİT’leri günümüz piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve kârlı hale getirmeye yönelik reform niteliğinde çalışma başlattık. KİT’lerin yönetim şemasını değiştireceğiz” dedi.

MÜDÜR VE BAŞKAN AYRI

Şimşek, devlet ile KİT’ler arasındaki ilişkinin sadece hedef koyma ve hesap sorma boyutuna indirgeneceğini söyledi. Şimşek’in anlattığı bu model THY’de uzun süredir uygulanıyor. THY’de bu modeli uygulamak için kamuya ait hisseler yüzde 50’nin altına düşürüldü. THY’nin hisselerinin yüzde 50.88’i Borsa İstanbul’da işlem görürken, yüzde 49.12’si kamuya ait.

YATIRIM İÇİN İZİN BİTECEK

Reform çalışmasıyla, kamu bankaları ve KİT’ler, hisselerinin tamamı kamuya ait olsa bile THY gibi özel hukuk hükümlerine tabi tutulacak.  Yatırım, fiyat ve istihdam politikalarını belirlerken Hazine Müsteşarlığı’ndan ya da Kalkınma Bakanlığı’ndan izin almak zorunda kalmayacaklar. Böylece piyasanın gereklerine uygun daha hızlı ve etkili karar alabilecekler.(Habertürk)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.