Temsili Görsel

Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsia, Rus işsiz pilotların yabancı hava yollarında iş bulmasını önlemek için resmi önlemler aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini başlattığı 24 Şubat’tan sonra, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin Batı yaptırımları uyarınca kiralık uçaklarıa el koyma riski nedeniyle çoğu uluslararası uçuş ülke genelinde durduruldu. Yerel hava taşıyıcıları uluslararası uçuşları durdurduğundan, Rusya’daki yüzlerce pilot işsiz kaldı ve birçoğu yurtdışında iş aramak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, Rus medyasında çıkan haberlere göre, Rosaviatsia yabancı hava taşıyıcılarından talep alırken standart prosedürün bir parçası olarak pilot lisanslarını doğrulamayı reddederek pilotlarının çıkışını engelliyor iddiaları gündeme geldi

Standart kurallar gereği pilotun iş başvurusunda bulunduğu havayolu, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na, Rus havacılık otoritesinden bir pilot lisansının verildiği tarih ve konuyla ilgisi de dahil olmak üzere gerekli verileri sağlamasını isteyen bir doğrulama talebi göndermesi gerekiyor. Ancak Kurumun “kişisel verileri ifşa etmenin imkansızlığını” öne sürerek yabancı havayolu şirketinin talebini reddettiği bildiriliyor.

Yerel pilotların çıkarlarını temsil eden Rus sendikasının başkanı Miroslav Boichuk, Kommersant’a yaptığı açıklamada, işsiz pilotların çoğunun şu anda Vietnam, Tayland, Kamboçya, Malezya ve Türkiye’de faaliyet gösteren havayollarında çalışmayı güvence altına almaya çalıştığını söyledi.

Boichuk, Rosaviatsia’nın Şubat ve Haziran 2022 arasında yabancı havayollarından en az 600 doğrulama talebi aldığını iddia etti.

Ancak, yaklaşık 100 talep düzenleyici tarafından onaylandı ve işsiz pilotların yalnızca %17’si yabancı havayolları tarafından işe alınma sürecine devam edebiliyor.

Türk kökenli şirketlerin Rus pilotları aktif olarak davet edildiği aktarılıyor. Böylece yaptırımların başlangıcından bu yana filosu 30’dan fazla olan çeşitli tiplerde 22 Boeing’e indirilen Azur Air, 12 uçağı operasyonda bıraktı. Şirket, yaz programı sonuna kadar eğitmen pilotların da dahil olduğu uçuş departmanını yaklaşık 200 kişiye indirmeyi planlıyor. Şirketten ayrılan pilotlardan bazıları yeni Türk havayolu şirketi Mavi Gök Havacılık2tan davet aldığını, ancak henüz onaylanmış bir geçiş olmadığını söylüyor.

Kommersant gazetesi , bu şirkete doğrulatmak istedi, fakat yanıt alamadı. NordWind ve PegasFly’ın Türkiye’de pilot çalıştırma girişiminden de bahsederken, şirketler bunu yalanladı: “İki şirketin tek bir pilotu işten atılmadı veya atıl durumda bırakılmadı.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.