Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na yeni bir terminal yapımı ve mevcut alt yapının iyileştirilmesi için anlaşmaya varıldı.

22 Mart 2018’de Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nın işletmesini 25 yıllığına alan Fransız VINCI Havalimanları işletmesi büyük değişim için anlaşmaya vardı. Yunanistan merkezli inşaat ve emlak şirketi GEK Terna’nın alt şirketi Terna ile anlaşmaya varıldı. Anlaşma kapsamında Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na yeni bir terminal yapılacak bunun yanında hava ve kara tarafında çeşitli iyileştirmeler gerçekleştirilecek. Tüm çalışmaların 2024’e kadar tamamlanması hedefleniyor.

Anlaşma kapsamında 42 bin metrekare büyüklüğünde yeni bir yolcu terminali yapılacak ve mevcut terminal modernize edilecek. 3,500 metre uzunluğunda yeni bir pist yapılacak ve de 3,400 metre uzunluğundaki mevcut pist ağır bakıma alınacak. Mevcut apron 55 bin metrekare büyütülecek ve de dokuz adet yeni taksi yolu inşaa edilecek. Yüklenici Terna ayrıca deicing apronu inşaa edecek. Kara tarafında 2,400 araç kapasiteli yeni bir araç parkı inşaat edilirken mevcut alanlar yeniden düzenlenecek.

Havalimanı alt yapısının da güçlendirileceği çalışmalar kapsamında ayrıca bir adet güneş enerjisi tarlası kurulacak.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.