Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Biden: Ukrayna’ya F-16 göndermeyeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Ukraynalı yetkililerin hava desteği çağrılarına rağmen Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyeceklerini açıkladı. Bir gazetecinin ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı sağlayıp sağlamayacağı sorusuna Biden, “Hayır” yanıtını verdi.

Biden’ın açıklaması, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyi reddetmesinden bir gün sonra geldi.

Ukrayna, Rusya ile devam eden savaşta hava sahasının kontrolünü ele geçirmek için jetlere ihtiyacı olduğunu söylüyor.

F-16’lar, dünyanın en güvenilir savaş uçaklarından biri olarak kabul ediliyor ve Türkiye dahil birçok ülke tarafından kullanılıyor.

F-16’lar, Ukrayna’nın şu anda kullandığı Sovyet dönemi jetlerine kıyasla çok daha gelişmiş uçaklar.

Ancak Biden, Ukrayna’nın jet talebini defalarca geri çevirdi, bunun yerine diğer alanlarda askeri destek sağlamaya odaklandı.

ABD geçen hafta Kiev’e 31 adet M1 Abrams tankı göndereceğini açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrii Melnyk bu duyuruyu memnuniyetle karşıladı ancak müttefiklerden bir “savaş uçağı koalisyonu” kurmalarını ve Ukrayna’ya Eurofighters, Tornados, Fransız Rafales ve İsveç Gripen jetleri temin etmelerini istedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Pazar günü yaptığı açıklamada, Leopard 2 tanklarını göndermeyi henüz taahhüt ettikleri düşünüldüğünde, Ukrayna’ya başka askeri yardım göndermeyi tartışmanın “anlamsız göründüğünü” söyledi.

Scholz “NATO’nun Rusya ile savaş halinde olmadığını” vurguladı.

Rusya, NATO’yu Ukrayna’ya destek vererek savaşa müdahil olmakla suçluyor. ABD ve Almanya da dahil olmak üzere ittifakın üyeleri, çatışmanın tırmanmasına neden olabilecek askeri yardım gönderme konusunda isteksiz davranıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Pazartesi günü yaptığı açıklamada Ukrayna’ya destek konusunda “hiçbir şeyin dışlanmadığını” ancak bunun ne gerginliği daha da artırması ne de Fransa’nın kendini savunma yeteneğini sınırlaması gerektiğini söyledi.

Hollanda dahil diğer bazı AB ülkeleri ise savaş uçağı gönderip göndermeyecekleri konusunda henüz kesin yanıt vermiş değil.

Polonya ise NATO ile koordinasyon halinde Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik etmeye hazır olacağını açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR