Yazarımız Bilal Sarı, Sony A6300 ile gerçekleştirdiği aynasız makine ile hava fotoğrafçılığı deneyimini sizin için kaleme aldı.

Bu serinin ilk yazısında Sony’nin gövdeden 5 eksenli titreşim engelleyici , 42 mp  tam kare sensör, yüksek iso hassasiyeti, 399 AF noktası ile yenileyip piyasaya sunduğu  Sony A7R2 makinesini spotting yaparak test etmiştim. Büyük ilgi ve nezaketle yaklaşan ve bu testi yapmamda bana yardımcı olan Sony Eurasia Alpha ürün müdürü Erdem Sayıp ve testi bizzat yaptığımız Sony Alpha fotograf makineleri ürün ve eğitim uzmanı Erdem Silay beylere teşekkür ediyorum.

Bu seriyi pahalı (9500 TL body) bulanlar , saniyede daha fazla fotoğraf çekmek isteyenler, biz spotterler gibi tele objektif kullanarak uzakları çekenler için APS-C (crop  x1,5) sensörlü bir aynasız makineyi daha piyasaya sürdü Sony;  A6300.

Sony A6300, “en hızlı netleyen” sloganıyla satılan Sony A6000 makinesinin devamı gibi görünse de üzerine birçok özellik ekleyerek daha üst seriye ait izlenimi oluşturuyor. Aslında bu durum Sony’nin aynasız makineleri fotoğrafçılığın geleceği gibi görmesi ve bu alanda yaptığı yatırımların makineler üzerine hızlı yansıması diyebiliriz.

Test ettiğim Sony A6300 üzerinde 18-105 mm f/4 lens vardı. Bu lens tasarlanırken video çekimi daha çok düşünülmüş olsa gerek üzerinde video kameralarda bulunan zoom butonu vardı. Fotoğraf için çok daha güzel lensler olsa da video için tarifsiz güzel.

Netleme hızı inanılmaz, saniyede çektiği 11 fotoğraf ile dikiş makinesinden farksızdı. Usta fotoğrafçıların “dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim” dedikleri bu ise vay uyanıklar sizi diyorum.

Bu netleme hızı ve saniyede 11 kare fotoğraf çekme kabiliyetiyle Solotürk’ün  hiçbir manevrası, Türkyıldızları’nın kesişim hareketi bile kaçmaz.

A6300 üzerinde 425 AF noktası taşıyor. Böylece görüntü alanında AF yapamadığı yer kalmıyor. 24 MP APS-C sensör ve Bionz X işlemci kullanılan makinede iso hassasiyeti 51200. Dahili wifi içerdiğini ve magnezyum gövde ile sağlamlığı hissettirdiğini söyleyebilirim.

sony-16-70

Lens konusuna gelirsek; makine lens olmadan body olarak da satılıyor. Bir spotterin tercihi bu yönde olmalı. 16-70mm f/4 ve yeni açıklanıp çok yakında ülkemize gelmesi beklenen  70-300 mm f/4,5-5,6 lens ikilisiyle tercih edilebilir (Bu lens yurtdışında 1198 Amerikan Dolarına satılıyor). Bunun dışında 70-200 mm f/4 veya f/2,8 lenslerle de mükemmel görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz.

Video konusu ilgi alanım dışında olmasına rağmen bu makine ile video çekmek de çok keyifli. İşte biraz önce kenara koyduğumuz 18-105 f/4 lens ile kolaylıkla ve keyifle çok güzel videolar çekilebilir.

Sony A6300,  4K çözünürlükte 24 veya 30 kare çekerken; Full HD çözünürlükte 120 kare çekim yapabildiğini söylemeden geçemeyeceğim. Müthiş.

Yazının tamamını okumak için: Hava Fotoğrafçılığında Aynasız Makine Kullanımı – II

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.