Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBir özel jet pilotundan 10 şaşırtıcı itiraf!

Bir özel jet pilotundan 10 şaşırtıcı itiraf!

Dünya çapındaki ünlülerle seyahat ederken yaşadıklarından pilot eğitiminin zorluklarına, üniformanın cazibesinden pilot maaşlarına kadar, bir özel jet pilotu olmanın nasıl bir şey olduğunu bu röportaj sayesinde keşfedebilirsiniz!

1. Niçin pilot olmak istediniz?

Önüne geçmesi imkansız bir uçma isteği. Dünyada bunun gibi başka bir his yok! Bir bağımlılık, başka hiçbir yerde bulamayacağınız tarzda bir özgürlük gibi tanımlayabilirim. Ofisinizin 12 km yükseklikte olması harika bir şey!

2. Hepimiz pilotların çok çekici ve şaaşalı bir hayat tarzı olduğunu düşünürüz. Gerçekten de Paris’te öğle yemeği,Bangkok’ta kahvaltı durumu var mı?

Evet ve hayır. Özel jet pilotu olmanın bazı avantajları tabii ki var: Şöhretlerinin zirvesindeki ünlülerle uçma fırsatım oluyor, dünyadaki en güzel yerlerini görebiliyorum. ‘Jet-set’in uğrak yerleri Nice, Korsika ve Sardinya’daki restoran ve barlarda takılabiliyorum. 5 yıldızlı ultra lüks otellerde kalıp, hayal bile edemeyeceğiniz güzellikteki yerleri görebiliyorum.

Ama eksi yönleri de var: Zamanımın büyük bir kısmını evden uzakta geçiriyorum. Aile özleminin yanı sıra eve dönüşte sosyal yaşam kurmak çok zor oluyor. Ayrıca tümü vücut direncini kıran şeyler olan; erken kalkışlar, geç mesai bitimi ve farklı zaman dilimlerinde çalışma sebebiyle oldukça yorucu ve talepkar bir meslek. Sonuç olarak %70 göz kamaştırıcı ve %30 yorucu ve sıkıcı denebilir.

3. Pilotların, çekiciliklerini artırmak için iş dışında da üniformalarını giydikleri oluyor mu?

Hayır, ben pilot üniformasının iş dışında giyilmesini komik buluyorum. Pilotların bunu yaptığını görmeniz çok ender bir durumdur. Bazı hanımların bana göz kırptığını görmüşümdür ama genel olarak üniformalar sadece uçuş sırasında giyilmelidir. Benim üniformam el yapımı ve fiyatı 8500 TL, ama buna rağmen hanımları tavlamak için hiç kullanılmadı.

Oyalandıkları vakitlerde genelde nerelerde takılır? Bir pilota sıklıkla rastlayabileceğiniz en belirgin yer neresidir?

Benim için uçuş destinasyonlarımdaki yerel restoranlar en sık takıldığım yerlerdir.Fransa’da düzenli olarak gittiğim ve beni adımla tanıdıkları çok güzel bir balık lokantası var. Eğer çok seyahat ediyorsanız, sizi güler yüzle karşılayan, samimiyet gösteren insanlar arıyorsunuz. Bir pilotla tanışmak istyorsanız Hong Kong’daki Carnagies’i deneyebilirsiniz mesela!

5. Pilot olmanın en kötü yanı nedir peki?

Bence, dünyadaki en iyi meslek pilotluk. Ama kötü yanı yuvanızdan uzak olmanız ve ailenizle arkadaşlarınızı özlemeniz. Ek olarak, eğer yoğun dönemlerde uçuyorsak pis otellerde de kalabiliyoruz, yani her zaman 5 yıldızlı lüks içinde yaşıyor değiliz!

6. Hiç dünyaca ünlü yıldızları uçurdunuz mu? Birkaç ilginç anınızı dinlesek?

Bir özel jet pilotu olarak, Sophia Lauren’den Sir Paul McCartney’e, Glen Close’dan Formula 1 pilotlarına kadar yüzlerce ünlüyü uçurdum. Ama ne yazık ki size bir anımı anlatamayacağım çünkü gizlilik yemini ettim. Ama şunu söyleyebilirim ki çok renkli hayatlar yaşıyorlar!

7. 2012’de yayınlanan ‘Uçuş/Flight’ filmi alkolik, keyfine düşkün bir pilotun öyküsünü anlatıyordu. Pilotlar alkollüyken de uçarlar mı?

Kesinlikle uçmazlar. Asla. İnsanların sorumluluğunu taşıyoruz ve onların yaşamları bizim elimizde, işimizi çok ciddiye alıyoruz. Kendi deneyimlerime dayanarak, uçuş esnasında şimdiye kadar hiçbir uçuş personelinde böyle bir durumla karşılaşmadım.

8. Pilot ve co-pilot’un uçuşta aynı yemeği yiyemediği doğru mu?

Uçak yemeği

Evet, bu doğru. Bu uçuş kurallarının yazılı olmayan bir standardıdır. Ama pilotlar genellikle midelerini rahatsız edebilecek yemekler yemeleri olası destinasyonlara uçtuklarında da, örneğin bir yatı sırasında uçuş öncesi restoranda dahi yemek yeseler, farklı yemekler yemeye özen gösterirler.

9. Yolcu olarak uçtuğunuzda sizi en çok rahatsız eden şey ne olur?

Uçak durmadan ayağa kalkmaları! Yapmamaları gerektiği anons edildiği halde, uçak henüz durmadan yerinden kalkan ve koridorda sıra oluşturan yolcular beni çıldırtıyor. Ya da el bagajı olamayacak kadar büyük bir bavulu uçağa sokmak için kabin ekibiyle tartışanlar veya kabin ekibine kaba davranıp, hiçbir sebepleri olmasa da özel hizmet bekleyen yolcular şeklinde sıralayabilirim.

10. Siz nasıl özel jet pilotu olmaya kadar verdiniz? Yeni adaylara önerileriniz ne olurdu?

Büyük bir ciddiyetle tercih ettiğiniz bir meslek olmalı çünkü oldukça pahalı bir eğitimi olmasına rağmen, bu eğitimin sonunda hiçbir şekilde kesin iş bulma garantiniz yok. Eğitiminizin parasını çıkarabilmek etmek için bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Mesela arabanızı satmak, evinizi ipotek ettirmek ve yüksek meblağda kredi almak gibi. Bir pilot eğitimi yaklaşık 250.000 TL’ye mal oluyor. Başlangıç eğitim ve lisans alımı da bir 180.000 TL’ye mal oluyor. Sonra mülakat bedelleri var ve aşağı yukarı 75.000 TL de özel jet uzmanlığı almak için ödüyorsunuz. Ayrıca pilotlar kendi özel üniformalarını da kendileri satın alıyorlar.

Genç pilotlar, uzmanlaşmak istedikleri belirli bir jet modeli ya da havayolu firmasının uçağında 40-50 uçuş gerçekleştirmek zorundalar. Bu süreçten sonra ise yeterli uçuş saatine eriştiklerinde ikinci kaptan olarak uçmaya hak kazanıyorlar.

Uçuş eğitimi oldukça zor ve eğitimi eksiksiz tamamlasanız bile herkes pilot olmaya hak kazanamıyor. Lisanslı pilotlar havayolu şirketleri tarafından reddedilebiliyor. Pilot olarak uçmaya hak kazandıktan sonra standart bir ikinci kaptan ortalama 25.000 TL maaş alıyor. Kaptanlar için ise bu 60.000 ile 100.000 arasında değişiyor. 500 saat uçuş sonrası bir kaptanın uçuş primi yükseliyor.

Bütün bu zorluklara karşın, eğer pilot olursanız gerçekten buna değiyor. Pilot olmayı başka bir meslekle kesinlikle değişmem.(skyscanner.com)

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...