Federal hükümet verilerine göre bir yıl içinde Amerikan hava sahasını kullanan ticari insansız hava araçlarının sayısı 600 bini bulabilir.

Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, yeni güvenlik uygulamalarının yürürlüğe girmesiyle birlikte uzaktan kumandalı İHA’ların daha yaygın kullanımının önünü açtı.

Yeni güvenlik kuralları uyarınca şirketler, nüfusun yoğun olmadığı bölgelerde ağırlığı 25 kilogramı aşmayan uzaktan kumandalı hava araçlarını uçurabilecek. Bu araçlar yerden en fazla 122 metre yükselebilecek ve sadece gün doğumundan hemen önce ve günbatımından hemen sonra kullanılabilecek. Buna ek olarak uzaktan kumanda kullanan pilotların hava araçlarını sürekli olarak gözle görülür mesafede tutmaları ve hızı saatte 160 kilometreyi aşmayacak şekilde uçurmaları gerekiyor.

Ulaştırma Bakanı Foxx, Amerika’nın, trenler için otomatik fren sistemleri ve kendi kendini süren otomobil ve kamyonlar gibi ulaşım alanında birçok yeniliğe imza atmaya hazırlandığını da kaydediyor.

Bakan, “Kara, hava ve denizyollarımızı değiştirecek teknolojilere ek olarak uzaktan kumandalı İHA’lar da hava sahamızda devrim yapmaya devam edecek” şeklinde konuştu.(Amerikanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.