Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletmesiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Reuters haber ajansı körfez ülkelerinden 4 diplomata dayandırdığı haberde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), havalimanının işletmesi için Taliban’la görüştüğünü öne sürdü.

“Konunun hassasiyeti sebebiyle adı açıklanmayan” diplomatlar, BAE yetkililerinin birkaç haftadır Taliban’la istişarelerde bulunduğunu söyledi. Havalimanının işletmesinde Taliban’a şu an Katar ve Türkiye yardım ediyor. Katar işletmeyi devralmayı istese de diplomatlar taraflar arasında resmi bir anlaşmanın henüz olmadığını söyledi.

Kaynaklar ayrıca BAE’nin, Katar’ın Afganistan’da sahip olduğu siyasi nüfuzu kırmak istediğini de öne sürdü.

“Taliban, BAE’den mali yardım istedi”

Reuters, Taliban’ın iktidara gelmesinden önce havalimanını BAE’nin işlettiğini ve üst düzey bir BAE yetkilisinin daha önce “işletmeye yardımcı olmaya devam etmek istediklerini” söylediğini yazdı.

Öte yandan iki diplomat, Taliban’ın BAE’den mali yardım istediğini ancak bunun havalimanı tartışmalarıyla ilgili olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

Kaynaklar, havalimanının işletmesini isteyen tarafların Taliban’la güvenlik sorununu çözmesi gerektiğini vurguladı. Zira Taliban ülkede hiçbir yabancı güç istemediğinin altını çiziyor.

Ancak diplomatlar Kabil Havalimanı’nda şu an güvenliği Katar kuvvetlerinin sağladığını, Taliban güçlerininse havalimanı dışında devriye gezdiğini aktardı.

Kaynaklar, havalimanını kontrol etmenin istihbarat açısından çok önemli olduğunu savundu. 4 kişi de ABD’nin geri çekilmesinden bu yana pek çok ülkenin bölgeden gerçek zamanlı bilgiler alamadığını öne sürdü.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.