Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), son birkaç senedir başlattığı uzay programı kapsamında hummalı bir çalışma içerisindeydi. Geçen sene kendi geliştirdikleri uyduları ve ilk astronotları Hazza Al Maansouri’yi Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiler.

Ancak ülke şu anda gözünü Mars’a dikmiş durumda. BAE Kızıl Gezegen’de keşif yapmak için kendi mühendisleriyle bir uzay mekiği tasarladı.

Emirlikler Mars Projesi kapsamında hazırlanan uzay mekiğinin temmuz ayında Japonya’da uzaya fırlatılması bekleniyor.

Sarah Al Amiri, BAE Üstün Bilimler Devlet Bakanı, “Emirlikler Mars” görevi tüm sene boyunca Mars’tan bize veri göndermeyi amaçlıyor. Peki bu neden bu kadar önemli? Mars’ta meydana gelen iklim değişikliği ve Mars’ın atmosferindeki dinamikleri ve hava değişkenlerini anlamamız gerekiyor. Bu sayede Kızıl Gezegen’de neler olup bitiyor anlayabileceğiz.” diye konuştu.

Bakan konuya ilişkin, “Neden ülkemiz bu işle uğraşıyor? Çünkü bu sayede Dünya’da meydana gelen iklim değişikliğini ile ilgili birçok şey de öğreneceğiz. Mars’a insan gönderebilirsek ileride neyle karşılaşacağımıza dair daha iyi fikir sahibi olabiliriz.” dedi.

Mars’a ulaşmak Birleşik Arap Emirlikleri için büyük önem taşıyor.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.