11 Temmuz’da ‘Avrupa’nın en iyi havayolu’ ödülünü altıncı kez alacaklarını belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, “Ama bizim için en büyük ödül, turizmde otellerin, uçakların, havalimanlarının yeniden dolması…” dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 11 Temmuz’da Avrupa’nın en iyi havayolu ödülünü altıncı kez alacaklarını belirterek, “Benim için en büyük ödül, lokal yolcunun yeniden geri dönmesi, bu yolcunun geri dönüşüyle şirketin kâr elde etmesi. Yeniden Türkiye’de, turizmde otellerin, uçakların, havalimanlarının dolması…Benim için en büyük ödül bu” ifadelerini kullandı. Aycı, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde terör saldırısının ardından yapılan çalışmaları inceledi.

GÜÇLÜ DEVAM EDİYORUZ

Atatürk Havalimanı’nın, terör saldırılarının ardından herkesin cansiperane çalışması sayesinde kısa sürede uçuş trafiğine açıldığını belirten Aycı, Türkiye’nin yoluna güçlü şekilde devam ettiğini anlattı. Aycı, şunları kaydetti: “Pek çok ülkenin altından kalkamadığı, altından da kalkamayacağı ve kaldıramayacağı şeyleri Türkiye kaldırıyor. Kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, işe gelmeye, işine dört elle sarılmaya devam ediyor. Brüksel, 12 gün havalimanını açamadı.”

TRANSİTTE YÜZDE 22 ARTIŞ

Aycı, yaşanan gelişmelerin lokal yolcu pazarında bir etki oluşturduğunu, bunun da bilançoya hemen yansıdığını söyledi. Aycı, “Lokal trafikte gerçekleşen yüzde 30’luk düşüşü hemen transit yolcuyla kapatmaya kalktık. Transit yolcuyla ilgili de yüzde 22 artış yaptık” diye konuştu. Aycı, lokal trafik döndüğünde, bu yolcunun transitle birleştiğinde İstanbul’un daha büyük ve önemli hale geleceğini dile getirdi.

ABD’DE HEDEF 10 BİN YOLCU

ABD’de günlük 6 bin 500 yolcu taşıdıklarını, hedeflerinin bunu 10 bin yolcuya çıkarmak olduğunu anımsatan Aycı, “ABD’de transiti çalıştırmak için dünyanın en zengin pazarını burayla bağlayabilmek konusunda çalışıyoruz. Bunu başarmak için de ABD’de bilinirliliği, reklam ve sponsorluklarla artırmak istiyoruz. Örneğin Super Bowl’da yer alarak ABD’nin üçte birine en az bir kere ulaştık” dedi.

THY, altıncı kez Avrupa’nın en iyisi

ORTAK PAYDAMIZ

THY, Avrupa’nın en iyi havayolu ödülünü 11 Temmuz’da alacak. Aycı, “Bu, Türkiye’deki havacılığın aldığı ödül. Hepimizin ortak paydası” dedi. Aycı, doluluk oranlarının da yüzde 74’lerde olduğunu bildirdi.

Euro 2016’da bütçenin ‘çok katını’ çıkardık

THY Başkanı Aycı, bir gazetecinin, “EURO 2016’daki THY reklamları için ayırdığınız bütçenin kaç katını çıkardınız?” şeklindeki sorusuna da, “Çok katını çıkardık. Çok ince hesaplar yapıyoruz. UEFA bizimle imzalarken, ‘Çok zorlu müzakere süreci sonrası buraya geldik’ dedi” yanıtını verdi.

Haksızlık görürsek peşindeyiz!

Gazetecilerin “Rumlar Euro 2016’da THY’nin reklamlarını vermeyeceğini açıklamıştı. THY bu konuda hakkını arayacak mı?” şeklindeki bir sorusuna da Aycı, şu yanıtı verdi: “Önce raporlara bakacağız. Hukukçularımız inceledikten sonra, bir hak mağduriyetine uğradığımız söz konusu olursa şirketimizin hukukunu her alanda korumakla mükellefiz. Bu şirketin başındaki adam olarak bize yatırım yapanların hisselerinin değerlerini korumakla mükellefim. Nerede bir hak kaybı varsa peşindeyim.”

Fener’e bu yıl da sponsor

Gelecek yıl Turkish Airlines Euroleague Final Four’unun İstanbul’da yapılması için çalışmalar yaptıklarını aktaran Aycı, “Benim gönlümden geçen bir Türk takımının kazanması. Kupayı orada Fenerbahçe’ye veremedim diye çok üzüldüm” dedi. Aycı, Fenerbahçe basketbol takımıyla sponsorluk anlaşmasına bu yıl da devam edeceklerini bildirdi.

(Akşam)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.