Romanya Ulusal Tüketiciyi Koruma Kurumu (ANPC), Blue Air’e 30 Nisan 2021 – 30 Nisan 2022 tarihleri ​​arasında 11.000’den fazla uçuşu iptal ettiği için iki milyon avro para cezası verdi ve şirketi iptal edilen tüm uçuşlar için parayı on gün içinde müşterilere iade etmekle yükümlü kıldı.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Tüketiciler tarafından iletilen şikayetler ve medyanın tepkileri sonucunda Ulusal Tüketiciyi Koruma Kurumu (ANPC), Haziran 2022’de ekonomik operatör Blue Air Aviation SA’da bir kontrol eylemi gerçekleştirdi . Daha doğrusu, 30.04 sırasında. 2021 – 30.04.2022, ekonomik operatör, doğrulamaya tabi havayolunun faaliyet gösterdiği 20 Avrupa Birliği üye ülkesinden tüketiciler tarafından toplam 66.585.967,68 lei tutarında ödeme yapılan 178.405 rezervasyona karşılık gelen 11.289 uçuşu iptal etti. , düzenli olarak uçuşlar ” denildi.

Avrupa Torba Direktifi’nin ulusal mevzuata aktarılması hükümlerine uygun olarak, ANPC Başkanı’nın bu durumda izlenecek usulü belirleyen direktifinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından otorite seviyesinde özel bir komisyon kuruldu.

Yetkililere göre, tespit edilen sapmaların hem Romanya’daki hem de AB’deki tüketicileri endişelendirdiğini göz önünde bulunduran ANPC, Piyasa Gözetimi Kontrolü ve Avrupa Uyumlaştırma Genel Müdürlüğü aracılığıyla Avrupa Komisyonu’na ve ANPC muadil makamlarına, diğer taraftan ANPC’ye bir uyarı gönderdi. Üye Devletler, ANPC’ye şikayet edilenler dışındaki benzer mevzuat ihlallerinin Avrupa düzeyinde doğrulanmasını talep eder veya bu tür Blue Air Aviation ihlallerine karşı AB’de uyumu sağlamak için halihazırda önlemler alınmışsa.

ANPC, tüketicilere son derece dikkatli olmalarını ve geçmişte birçok uçuşu iptal eden ve tüketici haklarına saygı duymayan ekonomik operatörlerden uçak bileti almaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor. Blue Air’in bildirimi ile hem Wizz Air hem de Ryan Air, tüketici hakları dikkate alınmadan bu dönemde çok sayıda uçuş iptali veya rötar yapan CPC ağı üzerinden uyarıldı.

Kurumdan yapılan açıklamanın devamında, “ İktisadi operatörler ANPC’nin dikkati altında kalmaya devam edecek ve emredilen önlemlerin yerine getirilmesi, tutarların iadesi ve yanlış ticari uygulamaların durdurulması, yasaların öngördüğü 10 günün sonunda komisyoncular tarafından doğrulanacak. ANPC, kayıtlı oldukları havayolundan bağımsız olarak, tüketicilerin yukarıda listelenenlere benzer durumları bildirmelerini öneriyor.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca tüketiciler, uçuş iptali durumunda havayolları tarafından karşılanmayan tutarları geri alan şirketlerin bu hizmetler için ücret talep etmeleri konusunda uyarılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.