Türk Hava Kuvvetleri’nde önemli bir yeri olan Öncel filo bundan sonra 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı olarak 153’üncü Öncel Filo Komutanlığı olarak yaşatılacak.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz, 09 Kasım’da 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda uzatma çalışmaları tamamlanan pisti ziyaret etti.

Orgeneral Abidin Ünal’a 5’inci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Rafet Dalkıran tarafından Üs Komutanlığı faaliyetleri hakkında brifing verildi. Orgeneral Abidin Ünal, birlik personeline yapmış olduğu konuşmada; uzatma işlemi tamamlanan pistin birliğe ve Hava Kuvvetlerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, Üs Personelini verdiği emek ve başarılarından ötürü tebrik etmişlerdir. 15 Temmuz’da yaşanan menfur darbe girişimi sonrası Hava Kuvvetlerinin yaralarını sarması ve daha güçlü hale gelmesi için birlik ve beraberlik içinde mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmamız gerektiğinden bahsetti. Ayrıca ülkemizde terör örgütleri faaliyetleri konusunda personelin daha dikkatli olması gerektiğine değindi.

Orgeneral Abidin Ünal, programlarının devamında birlik personeli ve aileleriyle beraber Türk Yıldızları Akrobasi Timinin gösterilerini izledi. Gösterinin ardından uzatılan pist incelendi.

Daha sonra 153’üncü Filo Komutanlığı’nın (ÖNCEL Filo) açılışını yapan Orgeneral Abidin Ünal, Türk Yıldızları Akrobasi Timi ve 153’üncü Filo Komutanlığı personeli ile bir araya geldi.

Öncel Filo Neden Önemli?

Türk Hava Kuvvetleri’nde F-16 pilotlarının uzun süredir eğitim aldığı 143’üncü Öncel Filo Komutanlığı’nın kapatılması sonrasında bu görev ile açılan 153’üncü Filo Komutanlığı’na da aynı çağrı adı verildi.

F-104 Uçaklarının yerine geçmek üzere uçak seçim sürecinde Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek ihaleye katılan uçakları test eden Bnb. Okan Öncel’in F-16’ların seçiminden kısa süre sonra F-4E uçağıyla yaşadığı elim kaza sonrasında F-16 eğitim filosuna Bnb. Öncel’in anısına Öncel çağrı adı verildi.

15 Temmuz sonrasında lav edilen 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda bulunan Öncel filo bundan sonra görevine 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda devam edecek.

Bnb. Okan Öncel’i bir kez daha rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.