Boeing 737 Max 10 sertifikası almak için yıl sonuna kadar süresi var.  Bu üretici için bir sorun olabilir ve 2022’nin sonunda yasal süre doluyor.

2022’nin sonunda yasal süre dolan Boeing önceden sertifika almayı başaramazsa, kokpiti gelişmiş bir uyarı sistemi ile donatmak için büyük çaba sarf etmesi gerekecek. Bu da zaman kaybı ve maliyet artışına yol açacak.

Boeing CEO’su David Calhoun,”-10’suz bir dünya tehdit edici değil” dedi. Aslında Calhoun’un söylemediği ama herkesin bildiği şeye dayanıyordu: Max 10 başarısız olursa, politikacıların hoşlanmayacağı sonuçlar da olur ki, bu da istihdam kaybına yol açabilirdi. Boeing bu kozu kullanarak Kongre’nin son tarihi uzatmasını umuyor.

Boeing, 2023’ün ilk yarısını planlıyor

Uçak üreticisinin henüz yorum yapmadığı konu ise, yıl sonundan önce sertifika almaya ve böylece tüm bu sorunlardan kurtulmaya kendisinin hala inanıp inanmadığı sorusu. Şimdi ilk kez bir tarih veriyor. Reuters haber ajansına göre Boeing, daha küçük olan 737 Max 7’nin yıl sonuna kadar sertifikalandırılmasını bekliyor, ancak Max 10’un 2023’ün ilk yarısına kadar sertifikalandırılmasını beklemiyor.

Bu haftanın başlarında, Ryanair patronu Michael O’Leary, 2022’de artık Max 10 onayına inanmadığını söyledi. O’Leary, “Boeing’in yıl sonuna kadar sertifikalandırılmayacağını kabul ettiğini düşünüyorum, ancak Kongre’nin sürecin 2023’ün başına kadar uzatılmasına izin vereceğini düşünüyorum” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.