ABD ve Avrupa Birliği, Airbus ve Boeing’e verilen sübvansiyonlar ile ilgili 17 yıldır devam eden ihtilafın son bulması için gümrük vergisi ateşkesini 5 yıl daha uzatarak anlaşmaya vardı.

Tarihi anlaşma Çin’in “üçüncü büyük uçak üreticisi” hedefiyle “Commercial Aircraft Corp. of China’ya” devlet desteklerini artırdığı bir döneme denk gelmişti.

2019’da Dünya Ticaret Örgütü ABD’nin Airbus’a kamu desteğine karşı 7,5 milyar dolarlık AB ihracatına tarife getirmesini onaylamış, AB de buna karşılık 4 milyar dolarlık ABD ihracatına karşı tarife açıklamıştı.

Çin’e karşı önlem

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, önceki gün  telekonferans yoluyla gazetecilerin sorularını yanıtlarken bu anlaşmaya dikkat çekti

 Liderler zirvesinde Airbus ve Boeing arasında 16 yıllık bir anlaşmazlığı sona erdirme anlaşması yapıldığının altını çizen Sullivan ve bu sadece beş yıllık tarifelerin askıya alınmasını değil, aynı zamanda  ABD ve AB’nin Çin’in yapılan yatırımlar üzerinde birlikte çalışmasına açık bir şekilde uyum sağlamayı içeriyordu. Avrupa Birliği (AB)  Çin’in yayılmacı uygulamalarına karşı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ortak çıkarlarını ve teknolojiyi korumak için birlikte çalışacaklarını söyledi. 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.