Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBoeing çalışanlarının emniyet kaygısı panel patlamasından sonra %500 arttı

Boeing çalışanlarının emniyet kaygısı panel patlamasından sonra %500 arttı

 Boeig’ten bir yönetici, bir ihbarcının açıkça konuştuğu için misillemeye katlandığını söylemesinin ardından, Boeing çalışanlarının emniyet ve kalite endişelerini dile getirmesine yönelik dahili (çevrimiçi) bir hizmetin bu yıl zirve yaptığını iddia etti.

Ocak ayında yaşanan korkunç kabin paneli patlamasının, en çok satan ticari jeti 737 Max’in üretimi hakkında yeni sorulara yol açmasından bu yana, uçak üreticisi yoğun inceleme altına alındı.

Ancak Federal Havacılık İdaresi şu anda Boeing mühendisi Sam Salehpour’un, imalat devinin 787 Dreamliner’ı üretirken üretim darboğazlarını azaltmak için kısa yollar kullandığı yönündeki iddialarını araştırıyor. Ayrıca bir başka geniş gövdeli jet olan 777’nin üretimiyle ilgili sorunları da dile getirdi.

On yılı aşkın süredir Boeing’de çalışan Salehpour, endişelerini dile getirdikten sonra tehditler ve toplantılardan dışlanma dahil misillemelerle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Daha önce 787 üretim hattında kaliteyi denetleyen Boeing’in başkan yardımcısı Lisa Fahl, Pazartesi günü verdiği bir brifingde gazetecilere, işçilerin emniyet ve kalite endişelerini gizlice bildirdikleri çevrimiçi bir portal olan Speak Up’ı kullanan çalışan sayısının arttığını söyledi.

Fahl, “Gelen konuşmaların sayısında patlama yaşadık çünkü bunu sürekli olarak teşvik ediyoruz” dedi. Yetkili, hizmete yalnızca Ocak ve Şubat aylarında yapılan başvuruların “geçen yılın tamamına” eşit olduğunu tahmin etti.

Boeing’den bir sözcü, şirketin bu yılın başlarında Portland, Oregon’dan Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçağında yaşanan olayın ardından yoğun bir şekilde Speak Up’ı tanıtmasının ardından başvuruların ilk çeyrekte yılın %500 arttığını ekledi.

Fahl, Boeing’in personelin sistemi kullanmasını nasıl kolaylaştırmaya ve mesajlarının incelenmek üzere doğru yöneticilere dağıtıldığından emin olmaya çalıştığını açıklayarak “istediğimiz şeyin bu olduğunu” ekledi.

Şirket, ihbarcılara karşı misilleme yapılmasının “tolere edilmediğini” iddia etse de Salehpour, geçen hafta halka açılmadan önce bununla karşılaştığını söylüyor. New York Times ile yaptığı röportajlarda 787 Dreamliner’ın gövdesinin bazı bölümlerinin binlerce yolculuktan sonra uçuş sırasında parçalanabileceğini iddia etti ve bölümlerin nasıl uygunsuz bir şekilde birbirine bağlandığını anlattı.

Salehpour ayrıca 777’nin üretimi sırasında “insanların, onları düzeltmek için uçağın parçalarının üzerine  (nerdeyse) atladığını tam anlamıyla gördüğünü” anlattı.

Pazartesi günü iddiaya ilişkin yorum yapması istendiğinde Fahl, “Bu bizim sürecimizin bir parçası değil” dedi. Boeing’in bir diğer yöneticisi, makine ve yapı mühendisliği baş mühendisi Steve Chisholm şunları ekledi: “Diğer çalışanların panellerde aşağı yukarı zıpladığını gören çalışanların bize haber vermesini beklerdim.”

İkili, kapsamlı test ve incelemelerin Boeing’in 787 ve 777 jetlerinin güvenliği ve dayanıklılığı konusunda ne kadar güven duyduğunu ayrıntılarıyla anlattı.

Örneğin hasarlı bir gövde parçasının test edilmesi sırasında Chisholm, 300 poundun üzerinde bir ağırlığa sahip kontrollü bir sarkacın 40.000 vuruşunun “hasarda herhangi bir büyüme yaratmadığını” söyledi.

Ocak ayındaki patlamanın ardından resmi otoritelere, havayollarına ve yolculara güvence vermeye çabalayan Boeing’in CEO’su Dave Calhoun ve yönetim kurulu başkanı Larry Kellner, geçen ay istifa etme planlarını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...