Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing, durdurulan 737 Max uçağı üretiminin Mayıs ayında tekrar başlatılacağı bilgisini verdi

Boeing, durdurulan 737 Max uçağı üretiminin Mayıs ayında tekrar başlatılacağı bilgisini verdi

Otoritenin onayını tekrar alabilmek yaklaşık bir senedir çaba sarf eden Boeing teslim edilemediği için biriken 400 Max uçağı nedeniyle Ocak ayında üretimini durdurmuştu.

Boeing ölümlü kazalardan sonra en çok satan uçağının emniyet nedeniyle uçuşunun durdurulması üzerine teslim edilemeyen uçaklar nedeniyle üretimi durdurmuştu. Mayıs ayında 737 MAX üretimini yeniden başlatmayı planlıyor. Boeing’in planlaması, hızla yayılan Corona Virus salgınının üstesinden gelinmesine bağlı olup, ABD otoriteleri tarafından B737 MAX’ın tekrar sertifikasyonun onaylanarak 2020’nin ortalarında uçağın hizmete verilmesidir.

Bir endüstri kaynağı Boeing’in bazı tedarikçilerden Nisan ayında 737 parçalarını göndermeye hazır olmasını istediğini bilgisini paylaştı. Başka bir kişi, üretimin Mayıs ayında yeniden başlamayı planladığını söyledi. Üçüncü bir kişi ise koronavirüsün Boeing’in planlarını ötelediğini söyledi, başlangıçta Nisan ayı hedeflenmişti, ancak artık Mayıs ayı söz konusudur.

Boeing Finans Başkanı Greg Smith, Mayıs ayında yeniden üretime başlama hedefi hakkındaki soruya Reuters’e verdiği demeçte, konuya daha temkinli yaklaşılacağını bunun ekipleri kurarak yavaş ama metodik ve sistematik bir yaklaşım olacağını ve önceliğin eldeki MAX’lerin müşterilere teslimatının yapılarak birikimin önlenmesi olacağını belirtti.

Etiyopya ve Endonezya’daki 347 kişinin yaşamını yitirdiği kazaların ardından 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasıyla bir yıldır süren kriz ortamı, Koronavirüs pandemisinin de küresel seyahat talebini azaltmasına bağlı olarak Boeing’in piyasa değerinden milyarlarca dolar kaybetmesine yol açtı

Boeing Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çarşamba gününden itibaren Washington eyalet tesislerinde koronavirüs risklerini azaltmak için üretimi durduracağını söyledi.

Boeing, çoğu Seattle’ın kuzeyindeki Everett merkezinde bulunan Seattle bölgesindeki tesislerde düzinelerce vaka bildirdi. Pazartesi günü bir arkadaşının Facebook paylaşımına göre bir işçi koronavirüsten öldü.

Boeingin, alınan tasarruf önlemlerinin yanı sıra ABD hükümetinden mali durumunu ve Amerikan havacılık tedarik zincirini desteklemek için 60 milyar dolar aradığı belirtilmektedir.

Boeing, verimsizlikleri azaltmak, kaliteyi artırmak ve uçağın pazara yeniden girişini kolaylaştırmak için üretimi yavaşlattı.

Basında yer alan habere göre Boeing MAX’in hizmete geri dönüşü için son hazırlıkların yapıldığını vurgulamakta. Bununla beraber Aralık ayında ortaya çıkan koronavirus salgını süreci uzatacak bir etki yarattı. Umarız bu zor günler en kısa sürede sona erer ve Havacılık sektörümüzün yanı sıra tüm dünya tekrar normal yaşantısına döner.

Emniyetli Sağlıklı yarınlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Eyup Turşucu kimdir? 

Isparta’nın Yalvaç kasabasında 1953 yılında doğan Eyup Turşucu 1973 yılında Kara Harp Okulundan Tank Teğmen olarak mezun oldu. 1974 yılında Tank Subay okulunu bitirdikten sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı.

1977 yılında Kara Havacılık Okulundan Helikopter Pilot olarak mezun oldu. 1980-1987 yılları arasında Kara Havacılık Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Alet Uçuş ve Kontrol Öğretmeni olarak görev yaptı. 1987 yılında istifa ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesine girerek helikopter pilotu ve aynı dönemde ek görev olarak Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünde Uzman olarak görev yaptı. Bu dönemde AÜ’de iş idaresi bölümünü bitirerek Gazi üniversitesinde işletme Yüksek lisans programını tamamladı

1995 yılında DHMİ’den emekli olarak Ankara’da kurulu SKY LINE Havacılık ve Bakım Merkezi Genel Müdürü olarak çalıştı ve 1988 yılında ayrılarak THY A.O’na B737 pilotu olarak göreve başladı. Bu dönemde Uçuş Emniyet biriminde Emniyet kontrol pilotu ve Son 5 yıl Uçuş Operasyon Emniyet Müdürü olarak görev yaparak Ağustos 2018’de emekli oldu.

Kaza İnceleme Uzmanı olarak havacılık sektöründe yaşanan olayları takip eden Eyup Turşucu, Bağımsız Havacılar sitesinde havacılık olayları ve kazaları konusunda makaleler yazarak sektör ilgililerini bilgilendirmektedir.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...

Pilotlar uçak üreticilerini ‘kârı emniyetin önüne koymakla’ suçluyorlar

Avrupa pilotlar birliği başkanı Euractiv'e yaptığı açıklamada, AB havacılık düzenleyicisini iş dünyasına aşırı yakın...

Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Helikopter Gece Uçuşunda Düştü

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Black Hawk Helikopteri 3 Şubat 2024 günü Hatay’dan Gaziantep’e gece...

Yıllar Öncesinde Yaşanan Bir Kaza ve Gerçek Hikayesi

Değerli okurlarımız, bugün sizlere bundan 52 sene önce 13 Ekim 1972’de Uruguay Hava Kuvvetlerinin...

Kokpit Ses Kayıt Cihazı (CVR) Tartışması

Bugün olduğu gibi, CVR için gereken kayıt süresinin uzunluğuna ilişkin dünya çapında düzenlemelerde dikkate...