Boeing, trafiğin ikiye katlanması ve dünyanın kargo uçağı filosunun %60’tan fazla artmasıyla 2041 yılına kadar hava kargo hizmetlerine yönelik güçlü bir talep öngörüyor. Boeing bugün, gelişen endüstri dinamiklerinin iki yılda bir ayrıntılı bir analizi olan 2022 Dünya Hava Kargo Tahmininin (WACF) ayrıntılarını yayınladı.

2022 WACF, dünya kargo filosunun 2041 yılına kadar büyüme ve yenileme için yaklaşık 2.800 üretim ve dönüştürülmüş kargo uçağına ihtiyaç duyacağını öngörüyor. Boeing tahminine göre 777-8 Freighter talebi karşılayacak. Teslimatların üçte biri yeni üretim kargo uçaklarından oluşacak, geri kalan üçte ikisi ise 737-800 Boeing Converted Freighter (BCF) gibi kargo uçağı dönüşümleri olacak ve taşıyıcılara gelişmekte olan pazarlarda daha fazla esneklik sağlayacak.

Boeing Ticari Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Darren Hulst, “Hava kargo pazarı, son iki yıldaki tarihi talebin ardından daha normal bir tempoya dönerken, ekspres ağ büyümesi, gelişen tedarik zinciri stratejileri ve kargo pazarına yeni girenler gibi yapısal faktörler, sürekli kargo uçağı talebini artırıyor. Küresel taşımacılık ağında, hava kargo uçakları, yüksek değerli malları genişleyen pazarlarda artan hacimde taşımak için kritik bir kolaylaştırıcı olmaya devam edecek.” dedi.

2022 WACF, 2041’e kadar olan kargo pazarı hakkında şu öngörüleri savunuyor:

  • Asya-Pasifik bölgesi, yeni ve dönüştürülmüş kargo uçakları da dahil olmak üzere tüm kargo uçaklarının yaklaşık %40’ını teslim alacak.
  • Tahsis edilmiş kargo uçakları, toplam ticari uçak filosunun %8’ini oluştururken, tüm hava kargolarının yarısından fazlasını taşımaya devam ederken, yolcu uçakları geri kalanı göbek kargo olarak taşıyor.
  • Küresel kargo uçağı filosu, önümüzdeki yirmi yılda 1.300’den fazla uçakla 3.600’den fazla uçağa ulaşacak.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.