Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBoeing ve Airbus, 5G teknolojisinde 'güvenlik riski' nedeniyle ABD hükümetini uyardı

Boeing ve Airbus, 5G teknolojisinde ‘güvenlik riski’ nedeniyle ABD hükümetini uyardı

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Boeing ve Airbus, ABD hükümetinden yeni 5G teknolojisine geçişi ertelemesini istedi.

İki şirketin üst düzey yöneticileri, yazdıkları mektupta, 5G teknolojisinin “havacılık sektörüne devasa negatif etkide bulunacağı” konusunda uyardı.

Kablosuz 5G C-Bandı spektrumunun uçakların elektronik sistemlerini etkileyeceği yönünde endişeler daha önce de dile getirilmişti.

Amerikan telekom devleri AT&T ve Verizon 5 Ocak’ta 5G servisini başlatmayı planlıyor.

Boeing ve Airbus Americas’ın yöneticileri Dave Calhoun ve Jeffrey Knittel, ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e yazdıkları mektupta, “5G, uçağın güvenli bir şekilde çalışmasını olumsuz etkileyebilir” dedi.

  • Mektupta, Amerika Havayolları ticari grubu tarafından yapılan ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 5G kurallarını 2019’da uygulamış olması halinde, yaklaşık 345.000 yolcu uçuşunun ve 5.400 kargo uçuşunun gecikme, yön değiştirme veya iptallerle karşı karşıya kalmış olacağını tespit eden araştırma vurgulandı.

Havacılık sektörü ve FAA, 5G’nin radyo irtifa ölçerler gibi hassas uçak ekipmanlarında parazit yapması hakkında endişelerini dile getirmişti.

Airbus yaptığı açıklamada, 5G’nin etkilerini anlamak için Airbus ve Boeing’in ABD’deki diğer havacılık şirketleriyle birlikte çalıştığını belirterek, potansiyel riskleri bertaraf etmek için bazı güvenlik önlemlerini Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiklerini belirtti.

FAA da bu ay gönderdiği bir tebliğde 5G’nin uçuşların yön değiştirmesine yol açabileceğini, 5 Ocak’taki geçişten önce bu konuda daha fazla bilgi sunacağını kaydetmişti.

AT&T ve Verizon ise olası parazitleri önlemek için önlemler almak üzere C-bandı kablosuz hizmetini bir ay gecikmeyle 5 Ocak’a erteledi.

Havacılık sektörü ise bu önlemlerin yeterli olmadığını belirtiyor.

ABD kablosuz hizmet şirketi CTIA, 5G’nin güvenli olduğunu savundu ve havacılık şirketlerini gerçekleri çarpıtmak ve korku yaymakla suçladı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...