Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuBoeing, Yeni 737 MAX Hücum Açısı Sensörünün İncelemesini Tamamladı

Boeing, Yeni 737 MAX Hücum Açısı Sensörünün İncelemesini Tamamladı

Boeing, 737 MAX için geliştirilmiş bir hücum açısı (AOA) sisteminin kritik tasarım incelemesini tamamladı ve 2022’de uzatılmış 737-10 tipinin iyileştirmeleri için uçuş testini başlatacak.

Hatalı AOA verileri, Mart 2019’da MAX ailesinin uçuşunun durdurulmasına neden olan iki ölümlü 737-8 kazasında ana faktördü. Her iki kaza da 737 MAX’a eklenen Manevra Karakteristikleri Artırma Sisteminin(MCAS) yazılımıyla ilgili sorunlarla bağlantılıydı. AOA verilerine dayalı olarak yatay stabiliseri otomatik olarak ayarlayan MCAS, MAX’ın belirli uçuş profilleri sırasında selefi 737 Yeni Nesil gibi kullanılmasını sağlamak için 737’nin hız ayar(speed-trim) sistemine eklendi.

Ekim 2018’de Lion Air Flight 610 ve Mart 2019’da Etiyopya Havayolları Flight 302’yi içeren iki ölümlü kazada, MCAS, uçağın uçuş kontrol yazılımına kalkıştan hemen sonra burnunun çok yüksek olduğunu söyleyen hatalı AOA verilerine dayanarak etkinleştirildi. Mürettebattan hiçbiri Boeing’in tehlike değerlendirmesinin beklediği gibi tepki veremedi ve her iki uçak da tekrarlanan MCAS aktivasyonları tarafından tetiklenen kontrol edilemeyen dalışlardan sonra düştü.

Boeing’in MCAS’ta yaptığı FAA tarafından zorunlu kılınan değişiklikler arasında, iki sensörün AOA okumalarını karşılaştırmasını ve burun aşağı sabitleyici girişlerini tetiklemeden önce 5.5 derece içinde olmasının sağlanması vardı. EASA başlangıçta mevcut iki sensörü desteklemek için bağımsız olarak bir okuma hesaplamak için AOA verilerini farklı kaynaklardan çeken üçüncü bir sensörün eklenmesini talep etse de, Avrupa emniyet ajansı daha sonra Ocak 2021’de Boeing’in “sentetik” sensör geliştirme taahhüdünün ardından MAX’ın hizmete dönmesine izin vermeyi kabul etti.

737 MAX Hizmete Dönüş Ticari Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Fleming, uçağa, oluşabilecek her türlü hatalı AOA göstergesini yakalayacak daha fazla monitör yerleştirildiğini ve ayrıca bir anahtar ekleneceğini belirtti. Ayrıca uçağa eklenen tüm bu monitörlere rağmen herhangi bir nedenle hatalı bir AOA göstergesi söz konusu ise stall’a yaklaşıldığını bildiren stick shaker devreye girdiyse, pilotlar anahtarla sistemi devre dışı bırakabilecektir.

Gözden geçirilen bu sistem, 2022’de 737-10’da uçuş testine tabi tutulacak ve muhtemelen 2023 için planlanan esnetilmiş türevin sertifikasyonu sonrasında MAX’a bir güçlendirme olarak dahil edilecek. Fleming temel 737-10’un uçuş testlerinin 18 Haziran’da ilk uçuşla başladığını ve iyi gittiğini söylemiştir.

Boeing ayrıca daha kısa gövdeli 737-7’nin uçuş testlerini tamamladı ve bu uçakta FAA sertifikasıyla ilgili tüm evrakların tamamlandığı belirtildi. Sürecin sonuna yaklaşıldığını bununla beraber otoritelerin onayını takiben tamamlanacağını bunun 2022 yılı içinde tamamlanarak teslimatların aynı yıl içinde başlatılabileceği vurgulandı.

Daha önceki yazılarımda da belirtildiği gibi bilhassa Avrupa Emniyet Ajansı’nın (EASA) mutlaka yapılmasını talep ettiği üçüncü AOA sensörünün eklenmesi konusunda Boeing gerekli inisiyatifi başlatarak 2022 yılı içinde tamamlayacağı değerlendirilmektedir. Tamamlandığında MCAS konusunda emniyeti arttıracaktır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Kötü İnişin Aerodinamik Sebepleri ve Güzel İnişin Sırrı: Ground Effect

· Giriş: Ground Effect nedir?Bu fenomen, uçakların yere çok yakın uçtukları zaman yaşadıkları aerodinamik...

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Uçak Kanadında İndüklenmiş Sürüklemeyi Azaltma ve Önleme

İndüklenmiş sürüklemeyi azaltma kavramı, özellikle aerodinamik mühendisler için optimal uçak performansı hedeflerken önemli bir...

Türk Hava Yolları, Sen de mi Brutus?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde web sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı ve Güney Amerika...

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Dil ve Alan Uzmanları Arasındaki İşbirliğinin Önemi

Havacılık sektörü, dünya çapında sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Bu dinamik endüstri, yalnızca...

Uçak Kanatlarında Aerodinamik Dizayn ve Induced Drag Etkileri

Havacılık endüstrisi, uçakların aerodinamik özelliklerini anlamak ve optimize etmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Bu...