*Ölümlü kazaların ardından yeni hava hızı ölçümlerini test edecek

*Uçak, tek koridorlu kabin konfigürasyonunda 230 yolcuyu uçurabilecek

Bloomberg’in haberine göre, Boeing’in en büyük 737 Max modeli, Cuma sabahı ilk uçuşunu gerçekleştirecek ve konuyla ilgili bilgi veren kişilere göre jet ailesinin trajediden dönüşü ve uzun süren yerde kalışından bu yana bir başka kilometre taşını gerçekleştirecek.

Max 10, ABD’li otoritenin Kasım ayında hizmete geri dönüşü için MAX uçağına onay vermesinden bu yana ilk uçuşunu yapan ilk 737 modeli olacak. Jet uçağının 2023 yılına kadar ticari hizmete girmesi beklenmiyor ve Boeing, uçağın hava akışını nasıl ölçtüğüne ilişkin değişiklikleri onaylamak için düzenleyicilerle birlikte çalıştığı için ekstra hareket alanı sağlıyor.

Avrupalı yetkililer, hatalı göstergelerin 346 kişiyi öldüren ve uçuş yasağına neden olan iki ölümlü 737 Max kazasıyla bağlantılı olması üzerine, Boeing’in geçen yıl ekstra bir önlem olarak ekstra sentetik sensörler eklemesini talep etmişti. Teknoloji, Max 10’da test edilecek ve sonunda filonun geri kalanına uyarlanacak.

Cuma günkü uçuşun Seattle saatiyle 10.00’da yapılması planlanıyor, planlar gizli olduğu için kimliğinin açıklanmasını istemeyen kişiler tarafından ancak program hava durumuna veya diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceği söylendi. Uçak 2019’un sonlarında piyasaya sürüldü ama MAX uçaklarının uçuşunun durdurulması nedeniyle depoda kaldı.

Max 10, planlanan son Max modelidir ve aynı zamanda tek koridorlu jetlerin en büyüğüdür. Uçak, düşük maliyetli taşıyıcılar tarafından tercih edilen tek koridorlu kabin konfigürasyonunda 230 yolcuya kadar yolcu alabilir ve bir ek yakıt deposu ile donatıldığında 3.300 deniz mili (yaklaşık 6.000 kilometre) mesafeye uçabilir.

Boeing, iniş takımı tasarımını, Airbus’ın en çok satan A321neo jetleriyle rekabet edebilmek için geniş gövdeli 777 jetinden ödünç aldı. Boeing ayrıca en küçük Max olan Max 7 ve ilk 777X uçağını sertifikalandırmak için çaba sarf etmektedir.

İki ölümlü kazanın ardından ciddi sarsıntı geçiren Boeing geçen 2 yıl boyunca kaybettiği Pazar payını tekrar lehine döndürebilmek için çaba sarfetmektedir. Bilhassa düşük maliyetli hava yolu işletmeleri için dar gövde ama yüksek yolcu kapasiteli MAX 10 uçağı oldukça cazip olacaktır. Pandeminin,aşılamanın da etkisi ile kontrol edilebilir olmasıyla havacılık sektöründe rekabetin tekrar artacağı değerlendirilmektedir.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzman

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.