Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri…

Boeing Co.’nun yönetim kurulu, ABD’li uçak üreticisini son yılların en kötü krizinden çıkaracak bir icra kurulu başkanı ararken, yöneticiler yeni bir başlangıç ​​yapabilecek bir lider bulma niyetindeler. “Bu da derin havacılık deneyiminin mutlaka gerekli olmadığı anlamına geliyor” 

 Böylece sektör dışındakilere kapıyı açılıyor ve işe alım sürecine liderlik eden eski teknoloji yöneticisinin niyetlerine olan ilgi artıyor. Örneğin, Boeing Başkanı Steve Mollenkopf, eski Qualcomm Inc. CEO’su, kurumsal kargaşaya yabancı olmayan eğitimli bir mühendis.

Mollenkopf arama süreci konusunda temkinli davranıyor. Özel olarak, şirketin bir sonraki liderinin karşı karşıya olduğu temizliğin büyüklüğünü daha iyi anlamak için Boeing tedarikçileri ve havayolu müşterilerinin hayal kırıklıklarını araştırıyor. Yöntemli bilgi toplama süreci, sürece aşina olan kişilere göre, yönetici arama firması Russell Reynolds Associates Inc.’in sürece yardımcı olmasıyla CEO avının hala erken aşamada olduğunu gösteriyor.

Mollenkopf’un Cuma günü Boeing’in yıllık genel kurulunda başkan olarak ilk kez kamuoyu önüne çıkmasıyla birlikte bu durum gizemi daha da artırıyor. Bu tür toplantılar genellikle sıradan olaylar olsa da, Mollenkopf ve mevcut CEO Dave Calhoun’un durumla ilgili vereceği ipuçları için sanal oturum yakından izlendi.

Direktörlerin seçimi bile bir drama unsuru içerecek. Vekil danışman Glass Lewis & Co., yatırımcılara, uçak üreticisinin emniyet kültürü hakkındaki “önemli endişeleri” öne sürerek Calhoun ve direktörler David Joyce ve Akhil Johri’ye karşı oy vermelerini tavsiye etti. Florida Eyalet Kurulu İdaresi bu tavsiyeye uyduğunu açıkladı. Eyaletin 602.000 Boeing hissesini elinde bulunduran yatırım yönetimi kolu da şirketin yönetici tazminat planına karşı oy kullandı.

Calhoun’un halefinin seçimi, Boeing yöneticileri için yıllardır verilen en önemli kararlardan biri. Havacılık ve uzay devinin sorunları, üretim kalite kontrollerine ilişkin federal soruşturmaları, artan mali sıkıntıları, olası bir soruşturmayı, yönetimde karışıklığa yol açan bir müşteri isyanını ve Airbus SE’deki azimli bir rakibin pazar payının aşınmasını kapsıyor.

Mollenkopf, hissedarlara Nisan ayında yazdığı mektupta, “Önümüzdeki aylar ve yıllar kritik önem taşıyor. Dünyanın sağlıklı, güvenli ve başarılı bir Boeing’e ihtiyacı var. Ve elde edeceği de bu.” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR