Dün Miami Havalimanina acil inişi gerçekleştirirken iniş takımlarındaki arıza nedeniyle pistten çıkarak kısmen yanan Red Air’e ait MD-82 tipi yolcu uçağıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Boeing’ten Direktör Robert J. McIntosh imzasıyla yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

Dominik Cumhuriyeti’nden havalanan uçağın Florida-  Miami Uluslararası Havalimanı’na iniş sırasında pist dışına çıktığı bildirildi. Olay sırasında (17:38 yerel) havanın uçuş kurallarına göre açık olduğu bildirildi. Bu olay ABD Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu (NTSB) tarafından araştırılıyor. Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Boeing araştırma için olay yerine sevk edildi. Seri numarası 53027, daha sonra 80J213 olan uçak, Aralık 1990’da teslim edildi.

Bu soruşturmada Boeing, NTSB soruşturmasına taraf olarak teknik yardım sağlıyor. NTSB, soruşturmayla ilgili tüm bilgilerin yalnızca Sorumlu Araştırmacının onayı ile açıklanmasını öngörür. Boeing, olaya dair (operatör) Hava yolu şirketlerinin bilgi ihtiyacını anlıyor. Bu nedenle, operatörleri NTSB gereklilikleri dahilinde bilgilendirmeye çalışacağız. Boeing’in şu anda önediği bir operatör eylemi yoktur. Araştırma, belirli eylemlerin önerildiğini veya gerekli olduğunu gösterirse, operatörler bu mesajdaki güncellemeler aracılığıyla bilgilendirilecektir. 

 


Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.