Gazete Habertürk yazarlarından Serpil Yılmaz’ın köşesine taşıdığı bilgiye göre geçtiğimiz Nisan ayında uçuşlarını durduran Borajet Hava Yolları, Ağustos ayında tekrar dönebilir.

Serpil Yılmaz’ın Gazete Habertürk’de yer alan yazısı şöyle;

Türkiye’de 27 şirket satın alan SBK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ı, mültecilerin kaldığı Midyat Konaklama Merkezi’ne yaptığımız ziyarette tanıdım. Kamuoyunda çok da bilinen bir işadamı sayılmaz. Girdiği İnebolu Limanı, Hopa Termik Santral ve TP Dağıtım AŞ ihalelerini saymazsak, icradan şirket alması ile ünlenmişti. Asıl büyümesi; 2013 yılında ABD’li Jacob Kingston ve ailesine ait 23 milyar dolarlık Washakie Renewable Energy Group’un bünyesindeki Noil Holding’in yatırım sermayesini Türkiye’ye getirmesiyle oldu.

4 ADET BOEING SİPARİŞ ETTİ

Bu süre içinde; Biofarma İlaç, Münir Şahin İlaç, Betasan Bant, Boğaziçi Cam Sanayi, Ürosan Kimya, Aydın Jet, Kervansaray Bodrum Otel ve bukombin.com’un da aralarında olduğu 15 şirketi satın aldılar. 2017 yılında planlanan 400 milyon dolarlık yatırımın yüzde 50’si ise tamamlanmış. SBK’nın yıl içinde; bankacılık, gıda, turizm ve elektronik alanlarında faaliyet gösteren 4-5 şirketi daha portföyüne katması sürpriz olmayacak. Korkmaz, 2016 Aralık ayında Borajet’i satın almasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Hem Bora Jet’in sahibi Prof. Dr. Yalçın Ayaslı’nın FETÖ soruşturmalarına konu olması “alışveriş” trafiğini daha da ilginç bir hale soktu.

Bu süreçte SBK, Ayaslı’yı dolandırıcılık suçu işlediği gerekçesi ile mahkemeye vermişti. 260 milyon dolar bedelle satılan Bora Jet’in bilançosunda hesapta olmayan 130-140 milyon dolar borç çıktığı iddia edildi. Oysa ki satış sırasında bilançoda 40 milyon dolar borç görünüyormuş. Ayaslı’nın “taahhüdüne” güvenip basmışlar imzayı.

Ayaslı da Erdikler’e ayrıca bir denetim yaptırmış, ancak sonuç aynı olunca, raporu teslim bile almamış. Filosundaki uçakların teknik yetersizliğinden dolayı uçuşlarına nisan ayından beri ara veren Bora Jet; biletli yolcuları ve 3 yıllık Fenerbahçe Kulübü sponsorluğu çerçevesinde sporcuları, THY ile uçurmaya başlamıştı.

Leasing ile alanın uçakları da THY’ye devretmişti.

Bir son dakika haberi: Taraflar 22 Haziran’da uzlaşma için masaya oturmuşlar. Temmuz başında düğümün çözülmesi bekleniyor. Korkmaz, ağustos başında uçuşlara başlayacaklarını; Şubat 2018’de 5 Embraer E190 ve yeni bir kararla filolarına dahil etmeyi planladıkları 4 Boeing uçağını da 2018 Mayıs ayında teslim alacaklarını söylüyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.