Habertürk Ekonomi yazarlarından Güntay Şimşek, Borajet Hava Yolları’nın SBK Holding’e satışını köşesine taşıyarak değerlendirdi.

Yurtdışında önemli başarılara imza atmış Türk akademisyen ve işadamı Prof. Dr. Yalçın Ayaslı, “Ülkem için bir şeyler yapmalıyım” diyerek Türkiye’de 3 ayrı sektörde yatırımlara imza atmıştı. Bunlardan biri de havacılıktı. Ancak Borajet’i kurarken, yola çıktığı insanların yanlış kişiler olduğunu düşünerek yönetim kadrosunu değiştirdi. Benim de zamanında haklarında önemli uyarılar yaptığım bu kişilerden bazıları, akla hayale gelmez vukuatları sebebiyle yurtdışına kaçmış durumdalar. Ancak değişim sonrasında ne istediği gibi bir yönetim kadrosuyla karşılaştı, ne de Borajet’te verimliliği yakalayabildi. Hasılı Yalçın Ayaslı, THY-Borajet işbirliği bozulunca daha önce yaşadığı acı tecrübeler sebebiyle yolun sonuna da zaten gelmişti.

Ayrıca bir bölgesel havayolu olarak kurulan ve pervaneli/turboprop ATR72model uçaklarla operasyonlara başlayan Borajet, 2013’teki yönetim değişikliği sonrasında anlaşılamayan bir kararla pervaneli uçakları terk edip jetlere geçti. Brezilyalı Embraer’den ERJ190/195 model uçakların alımına başlayarak pozisyonunu değiştirdi. Bölgesel havayolu olarak anılacak bir başarıya ulaşamadan, “Borajet şu noktalarda uçuyor” ibaresini hafızalara kazımadan konsept değiştirdi. Merkez olarak da Sabiha Gökçen Havalimanı’nı seçti. Üstelik Pegasus’un merkezi olan havalimanında, onunla aynı mantıkla uçuşlara, seferlere başladı. Başladı, ama nereye, nasıl uçtuğu, verimliliği, doluluk oranları meçhulümüz.

Netice itibarıyla son yıllarda kapalı kutu gibi yönetilen Borajet, altın vuruş yaparak astronomik bir rakama satıldı. Asıl başarı bu olmalı! Çünkü slotların değerli olduğu Atatürk Havalimanı’nda tek bir slotu yok. Sabiha Gökçen’de ise güçlü rakipleri var ve konsept değişikliği sebebiyle oturmuş bir hattı da yok. Filosunda çeşitli uçak leasing şirketlerinden kiralık 12 adet Embraer modeli bulunan Borajet’in önemli bir kaynaktan öğrendiğim kadarıyla 120 milyon dolar civarında borcu olduğu ifade ediliyor.

Borajet’i 260 milyon dolara, ABD merkezli bir yatırım fonu satın almış. Ancak bu rakama Yalçın Ayaslı’nın Türkiye’deki diğer yatırımları da dahil mi, onu teyit edemedim. Fon adına Borajet’i uçuracak olan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a başarılar diliyorum. Umarım bu satış sonrası ülkemiz güzel bir havayoluna daha kavuşur. Ancak bu satışa, yüksek meblağına bir anlam veremediğimin altını çizmiş olayım.

THY 2016’DA YÜZDE 3 BÜYÜDÜ

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yeni yıl sebebiyle Skylife Dergisi’nde “Yeni Umutlar ve Yeni Ufuklar” başlığı altındaki yazısında, geçen yılı şöyle değerlendirmiş:

“Yaşanan olumsuzluklara karşın, geçen yıl yolcu sayımızda 2015 yılına kıyasla yüzde 3’lük artış, markamızın, misafirlerimizin kalbinde edindiği yerin ne denli sağlam olduğunun delili. Kalbinizdeki yerimizi korumada küresel çapta yürüttüğümüz reklam, iletişim ve sponsorluk çalışmalarının da payı büyük.”

THY’nin marka değerinin korunmasında Aycı’nın işaret ettiği reklam, iletişim, her türlü tanıtım ve sponsorlukların payının yüksek olduğuna kesinlikle katılıyorum, ama bunların sadece THY için değil, Türkiye için de çok önemli olduğuna, bunu yurtdışında çok sık deneyimleyen biri olarak dikkat çekmek istiyorum. Küresel ve bölgesel ekonomik ve siyasi krizler bahane edilerek bu girişimlerde geri adım atılmaması özellikle şu günlerde çok önemli.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.