Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBorajet Satışından Anlam Çıkarmak Zor!

Borajet Satışından Anlam Çıkarmak Zor!

Habertürk Ekonomi yazarlarından Güntay Şimşek, Borajet Hava Yolları’nın SBK Holding’e satışını köşesine taşıyarak değerlendirdi.

Yurtdışında önemli başarılara imza atmış Türk akademisyen ve işadamı Prof. Dr. Yalçın Ayaslı, “Ülkem için bir şeyler yapmalıyım” diyerek Türkiye’de 3 ayrı sektörde yatırımlara imza atmıştı. Bunlardan biri de havacılıktı. Ancak Borajet’i kurarken, yola çıktığı insanların yanlış kişiler olduğunu düşünerek yönetim kadrosunu değiştirdi. Benim de zamanında haklarında önemli uyarılar yaptığım bu kişilerden bazıları, akla hayale gelmez vukuatları sebebiyle yurtdışına kaçmış durumdalar. Ancak değişim sonrasında ne istediği gibi bir yönetim kadrosuyla karşılaştı, ne de Borajet’te verimliliği yakalayabildi. Hasılı Yalçın Ayaslı, THY-Borajet işbirliği bozulunca daha önce yaşadığı acı tecrübeler sebebiyle yolun sonuna da zaten gelmişti.

Ayrıca bir bölgesel havayolu olarak kurulan ve pervaneli/turboprop ATR72model uçaklarla operasyonlara başlayan Borajet, 2013’teki yönetim değişikliği sonrasında anlaşılamayan bir kararla pervaneli uçakları terk edip jetlere geçti. Brezilyalı Embraer’den ERJ190/195 model uçakların alımına başlayarak pozisyonunu değiştirdi. Bölgesel havayolu olarak anılacak bir başarıya ulaşamadan, “Borajet şu noktalarda uçuyor” ibaresini hafızalara kazımadan konsept değiştirdi. Merkez olarak da Sabiha Gökçen Havalimanı’nı seçti. Üstelik Pegasus’un merkezi olan havalimanında, onunla aynı mantıkla uçuşlara, seferlere başladı. Başladı, ama nereye, nasıl uçtuğu, verimliliği, doluluk oranları meçhulümüz.

Netice itibarıyla son yıllarda kapalı kutu gibi yönetilen Borajet, altın vuruş yaparak astronomik bir rakama satıldı. Asıl başarı bu olmalı! Çünkü slotların değerli olduğu Atatürk Havalimanı’nda tek bir slotu yok. Sabiha Gökçen’de ise güçlü rakipleri var ve konsept değişikliği sebebiyle oturmuş bir hattı da yok. Filosunda çeşitli uçak leasing şirketlerinden kiralık 12 adet Embraer modeli bulunan Borajet’in önemli bir kaynaktan öğrendiğim kadarıyla 120 milyon dolar civarında borcu olduğu ifade ediliyor.

Borajet’i 260 milyon dolara, ABD merkezli bir yatırım fonu satın almış. Ancak bu rakama Yalçın Ayaslı’nın Türkiye’deki diğer yatırımları da dahil mi, onu teyit edemedim. Fon adına Borajet’i uçuracak olan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a başarılar diliyorum. Umarım bu satış sonrası ülkemiz güzel bir havayoluna daha kavuşur. Ancak bu satışa, yüksek meblağına bir anlam veremediğimin altını çizmiş olayım.

THY 2016’DA YÜZDE 3 BÜYÜDÜ

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yeni yıl sebebiyle Skylife Dergisi’nde “Yeni Umutlar ve Yeni Ufuklar” başlığı altındaki yazısında, geçen yılı şöyle değerlendirmiş:

“Yaşanan olumsuzluklara karşın, geçen yıl yolcu sayımızda 2015 yılına kıyasla yüzde 3’lük artış, markamızın, misafirlerimizin kalbinde edindiği yerin ne denli sağlam olduğunun delili. Kalbinizdeki yerimizi korumada küresel çapta yürüttüğümüz reklam, iletişim ve sponsorluk çalışmalarının da payı büyük.”

THY’nin marka değerinin korunmasında Aycı’nın işaret ettiği reklam, iletişim, her türlü tanıtım ve sponsorlukların payının yüksek olduğuna kesinlikle katılıyorum, ama bunların sadece THY için değil, Türkiye için de çok önemli olduğuna, bunu yurtdışında çok sık deneyimleyen biri olarak dikkat çekmek istiyorum. Küresel ve bölgesel ekonomik ve siyasi krizler bahane edilerek bu girişimlerde geri adım atılmaması özellikle şu günlerde çok önemli.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

IATA’ya göre uçuş için en emniyetli yıl 2023

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel havacılığa yönelik 2023 Yıllık Emniyet Raporunu yayınladı . Havacılık, "şimdiye kadarki...

Air New Zealand niçin özür diledi?

Air New Zealand, içlerinden birine kanser teşhisi konulan iki ABD'li turistten uçuşlarını değiştirmeleri için...

Kalite sorunu: FAA Boeing’den 90 gün içinde kalite planı sunmasını talep ediyor

27 Şubat Salı günü FAA genel merkezinde gün boyu süren bir EMNİYET tartışması sırasında...

Van Ferit Melen Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Van Ferit...

Pegasus Hava Yolları yüzde 388 oranında bedelsiz sermaye artışına gidiyor

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde bedelsiz sermaye artırımı kararı...

Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

İGA İstanbul Havalimanı Küresel Havacılık Eğitiminin Merkezi Olmayı Hedefliyor

Havacılıkta eğitimli ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç konusunu titizlikle ele alan İGA İstanbul Havalimanı,...

Kayseri Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Kayseri Havalimanı’nın...