SAAB, Brezilya’ya teslim edilecek ilk Gripen E savaş uçağının ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdiğini açıkladı.

SAAB’dan yapılan açıklamada 26 Ağustos’da gerçekleştirilen ilk uçuşta pilot koltuğuna SAAB’ın test pilotu Richard Ljungberg’in oturduğu ve uçuşun SAAB’ın üretim tesislerinin bulunduğu Linköping’de gerçekleştirildiği belirtildi.

65 dakika süren ilk test uçuşunda uçuş temellerine ait testlerin yanı sıra uçağın farklı irtifa ve hızlardaki tepkileri de ölçüldü. Sözleşme kapsamındaki beklentilerin karşılanıp karşılanmadığının kontrol edileceği test süreciyle ilgili olarak konuşan SAAB Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Håkan Buskhe “Bu test uçuşu İsveç ve Brezilya arasındaki işbirliği için bir mihenk taşıdır. Anlaşmanın imzalanmasından sonra geçen beş yıldan az sürede Brezilya için üretilen ilk Gripen E ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.” dedi.

Brezilyalı mühendis ve teknisyenler için Gripen E programında üretilen ilk uçak olan 39-6001 seri numaralı test uçağı İsveç ve Brezilyanın ortak yürüteceği sertifikasyon sürecinde kullanılacak. 39-6001 seri numaralı uçağın Gripen E programındaki bir önceki uçaktan en önemli farkı sahip olduğu tamamen yenilenmiş kokpiti ki yeni kokpitte büyük ekran gösterge paneli, iki adet küçük baş üstü elektronik gösterge ekranı ve yeni baş üstü göstergesi bulunuyor. Bir diğer en önemli değişiklik ise Gripen E’nin uçuş bilgisayarında yapılan güncelleme ile uçağın uçuş kontrol kurallarındaki değişikliklerde yapıldı. Uçak hem donanım hem de yazılım olarak standart Gripen E uçağından farklı bir konuma getirilmiş durumda.

Gripen, E Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından F-39 olarak isimlendirilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.