Havacılık tarihinin en büyük facialarından biri olan Hindenburg zeplin kazasının yeni görüntüleri ortaya çıktı.

6 Mayıs 1937’de Alman menşeli dev zeplin Hindenburg, ABD’nin New Jersey eyaleti üzerinde uçarken alev almış ve yurttaşların gözü önünde yere çarpmıştı.

Kaza havacılık tarihine geçerken, tarihin en büyük zeplin faciası olmuştu.

Şimdi ilk kez televizyonda yayımlanacak olan ve felaketin ilk anlarını gösteren yeni görüntüler, alevleri neyin tetiklediğine dair ipuçları verebilir.

Kaza günü foto muhabirleri New Jersey’deki Donanma Hava İstasyonu’nda Hindenburg’u kaydetmek için yerini almıştı. Zeplin yandığını fark ettiklerinde hızla yayılan alevlerin çarpıcı görüntülerini çekmişlerdi.

Ancak söz konusu fotoğrafların hepsi, aynı noktadan çekildiği için zeplini benzer açılardan gösteriyordu.

Öte yandan Howard Schenck adlı bir amatör bir fotoğrafçı da kamerasıyla olay yerindeydi ama sahada farklı bir noktada duruyordu.

Schenck, Hindenburg’un yandığını fark ettiğinde olayı kaydetmeye diğer fotoğrafçılardan daha erken başlamıştı.

Ayrıca Hindenburg’u yan profilinden yakalamış ve diğer kameraların kapsama alanında eksik olan bir perspektif sunmayı başarmıştı.
İşte o görüntüler, PBS dizisinde yayımlanan belgesel dizi Nova’nın Hindenburg: The New Evidence (Hindenburg: Yeni Kanıt) bölümünde dün yayımlandı.

PBS temsilcileri,  zeplinin bu açıdan çekilen görüntüsünün, araştırmacılara alevlerin uzun süredir devam eden gizemini çözmeleri için ipucu sağlayacağını düşünüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.