14 yıl önce, Kuzey Irak’tan dönmekte olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı personeli taşıyan uçak, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde düşmesi sonucu 34 asker şehit olmuştu. Şehit askerler, düzenlenen törenle anıldılar.

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Güzyurdu Mahallesinde (köyünde)16 Mayıs 2001 tarihinde CASA tipi askeri uçağın düşmesi sonucu Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş, 10 er olmak üzere toplam 34 asker şehit olmuştu. Uçakta Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı bordo berelileri, Doğal Afetler Kurtarma ekibi askerleri bulunuyordu.

Olayın yıl dönümünde uçağın düştüğü kayısı bahçesine şehit askerler için yaptırılan anıtta tören düzenlendi. Törene Vali Süleyman Kamçı, Akçadağ Kaymakamı Ramazan Keskin, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Aksoy, Merkez Komutanı Albay Mustafa Kalkanlı, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şube Başkanı Duran Şahin, Kara Havacılık Alay Komutanlığı mensupları, şehit aileleri ve askerler katıldılar.

Vali Süleyman Kamçı, törene katılan şehit yakınları ile yakından ilgilenerek tek tek yanlarına gidip, teselli verip, hal ve hatırlarını sordu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenden sonra Akçadağ Kaymakamlığı ve Belediyesinin yaptığı organize Şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Şehit yakınları uçağın düştüğü kayısı bahçesinde yaptırılan anıt alanda her şehit için dikilen çam ağaçlarına koştular. Çam ağaçlarına karanfil ve güller bırakıldı.

pano29_0

pano31_0

pano33

pano30_0

(Malatyahaber.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.