Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin sekiz ayrı ülkeden yapılan uçak seferlerinde, kabinde büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasaklamasını eleştirdi.
Çavuşoğlu, “Normal yolcuları cezalandırmak yerine tehdit oluşturabilecek kişilere karşı alacağımız tedbirler daha sağlıklı olacaktır” dedi.

‘Geçici değil kalıcı ve en etkili tedbirleri beraber almamız lazım’

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Çavuşoğlu, Ulusal Basın Kulübü’nde Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen panelin çıkışında basın mensuplarının elektronik cihaz yasağı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Hürriyet’in haberine göre kısıtlama kararıyla ilgili olarak hem ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile yüz yüze, hem de telefonda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüklerini söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Bir endişe varsa güvenlikle ilgili birimlerimiz bir araya gelip tedbirleri almamız lazım. Yasaklamalarla bu iş olmaz. Bir DEAŞ teröristi herhangi bir yerden binebilir. Önemli olan, onların bindiği yerlerde gerekli tedbirleri alabilmektir.

“Bunlar kalıcı tedbirler değildir. Kendileri de ‘İlave tedbirler konusunda çalışıyoruz ama şu anda acil olduğu için bunu almamız gerekiyordu’ dediler.

“ABD’nin veya herhangi bir müttefikimizin endişesi bizim de endişemizdir. Varsa bir sorun bunu beraber çözmek en doğrusudur. Bu konudaki görüşlerimizi paylaştık.

“Geçici tedbirler değil kalıcı ve en etkili tedbirleri beraber almamız lazım. Normal yolcuları cezalandırmak yerine tehdit oluşturabilecek kişilere karşı alacağımız tedbirler daha sağlıklı olacaktır.”

İngiliz ve ABD basını, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bazı ülkelerden İngiltere ve ABD’ye yapılan uçak seferlerine getirilen kabinde elektronik cihaz yasağının nedeninin, El Kaide ve IŞİD bağlantılı militanların saldırı ihtimali olduğunu yazdı.

Financial Times, Batılı istihbaratçıların, yasağın, ileri teknolojiyi içeren bomba yapımı konusunda uzman olarak görülen El Kaide’nin Yemen’deki kolunun yarattığı tehditler nedeniyle alındığını söylediğini yazdı.

Amerikan ABC televizyonuna bilgi veren ABD’li yetkililer ise IŞİD’in tarifeli uçaklara elektronik cihazlar içine gizlenmiş patlayıcı sokma planları olduğunu belirtti.

‘El Kaide’yi önemsememek büyük hata olur’

Daily Telegraph’ın haberinde ise hem Yemen’deki El Kaide hem de Somali’deki Eş Şebab örgütünden bahsedildi ve istihbarat örgütlerinin, militanların saldırı hazırlığı yaptığına dair bilgi edindiği belirtildi:

“İstihbaratın, Ocak ayında ABD özel komandoları tarafından gerçekleştirilen ve Arap Yarımadası El Kaidesi’ni hedef alan baskından geldiğine inanılıyor. ABD Başkanı Donald Trump o dönemde ‘baskında önemli bilgilere erişildiğini’ söylemişti.

“O dönemki haberlerde, Arap Yarımadası El Kaidesi’nden bomba yapıcı İbrahim El-Asiri’nin, uçaklara sokulabilen, sıkıştırılmış bomba yapmaya çalıştığını belirtilmişti.

“ABD savunma uzmanlarının ayrıca, son haftalarda militanlar arasında, patlayıcıları bilgisayarda taşımak üzere yapılan konuşmaların arttığını tespit ettiği belirtiliyor.

“Geçen yıl, Eş Şebab örgütü, Somali’nin Mogadişu kentinden kalkan bir uçakta patlayıcı yüklü bir diz üstü bilgisayarı kullanarak, uçağın bir tarafından delik açılmasını sağlamıştı”.

Times’ta yayımlanan analizde ise El Kaide’nin çekirdek kadrolarının oldukları gibi durdukları, bu süreçte ‘izledikleri, öğrendikleri ve bekledikleri’, örgütü önemsemenin büyük hata olacağı belirtildi.

Analizde hem IŞİD hem de El Kaide gibi örgütler için, hava taşımacılığı alanındaki saldırı niyetinin sürdüğü aktarıldı.

Güvenlik Kontrolü

Telefonlar kabine alınabilecek

Önce ABD, ardından İngiltere’nin açıkladığı yasaklar bugün uygulamaya girecek.

ABD’nin yasağı kapsamında şu havayolu şirketleri bulunuyor: Türk Hava Yolları, Royal Jordanian, EgyptAir, Saudi Arabian Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates ve Etihad Airways.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.