Cengiz Topel Havalimanı’ndan yapılan tek sefer olan Trabzon seferi 28 Eylül’de sone erecek. AnadoluJet’in yeni uçuş takvimden daha sonraki günler için uçuş görünmüyor.

Türkiye’nin en büyük illerin başında gelen, her yıl vergi rekortmeni, bütçeye en fazla katkı sağlayan il gibi pek çok unvana sahip sanayi kent Kocaeli’ni en büyük talihsizliği hiç kuşkusuz doğru düzgün işletilemeyen bir havaalanına sahip olması.

Geçtiğimiz yıllarda bu eksik kapatıldı derken, açılan Cengiz Topel Havaalanı bir arpa boyu ileri gidemedi. Anadolu Jet’in dışında başka bir firma hava alanına getirilemedi. O da defalarca uçuşlarını yolcu bulamadığı için iptal etmek zorunda kaldı. Cengiz Topel bir kapandı, bir açıldı. Trabzon ve bir dönem Ankara’nın dışında hiç seferleri olmadı. Hiç değilse yaza aylarına Ege ve Akdemiz bölgelerine azda olsa uçuş beklendi ama oda olmadı.

Cengiz Topel Havaalanı yeniden kapanma tehlikesi altıda. Anadolu Jet firmasının rezervasyon ve bilet satış sisteminde 28 Eylül’den sonra uçuş görünmüyor. Bu durumla ilgili ne firma, nede yetkili hiç kimse açıklama yapmıyor.

Kocaeli Barış Gazetesi’nden yer alan habere göre eğer 28 Eylül’e kara bir düzenleme yapılmazsa artık Cengiz Topel Havaalanı tarifeli uçuşlara kapanmış olacak. Beceriksizlik, ilgisizlik ve umursamazlık hayalleri bir kez daha yıkacak. Belkide vatandaşalar havaalanının yeniden açılması için seçimleri beklemek sorunda kalacak, daha öncede olduğu gibi…

Facebook ile Yorum Yapın

4 YORUMLAR

  1. bence en az bir sbiha gökçen kadar potansiyeli olan, konum olarak çok stratejik bir noktada. ulaşımı kolay, ileride gelişebilecek sahaya sahip bir havalimanı. sanırım biraz beceriksizlik, biraz isteksizlik, sabiha gökçen baskısı bir türlü ilerlemeyi engelliyor. 1 senedir yapılab trabzon seferlerinde doluluk % 89,5 gayet iyi, hatta çok çok iyi. elbet sabiha gökçen patlıyınca birileri cengiz topeli fark edecek.

  2. izmit + adapazarı + düzce toplam nufus yaklaşık 3 milyon. bu bölgedeki nufusun yaklaşık % 75 i didğer illerden göçmüş. hesap ortada. cengiz topelden nereye sefer yaparsanız yapın uçaklar dolar. bu yörenin insanı s. gökçenden uçacağına çoğu kendi aracıyla veya otobüsle yolculuğu tercih eder. neden mi ? çok basit s. gökçene gitmek 1 saat + 3 saat önceden sç gökçende olmanız gerekiyor + 1 saate ortalama rotar + 1,5 saat yolculuk.. eee ne anlamı kaldı uçakla yolculuğun ?. eyy havayolu firmaları siz farkında olmadan 3 milyon nufusun çoğunu bile bile kaybediyorsunuz. cengiz topel çok ama çok avantajlı olacak. siz isteseniz de istemesenizde. ama hemen şimdi veya ileriki bir tarihte. istanbul yollarında rezil olmaktan bıktık.

  3. kocaeli ve sakarya bölgesindeki vatandaşlar için sabiha gökçenden seyahat etmek çile eziyet sıkıntı ve stres kaynağı olmaya başladı. sabiha gökçene yapılan yolculuk başlı başına eziyet ve stes artı maliyet. bununlada kalmıyorsunuz yolcuları 3 saat önceden havalimanında isteyen havayolu firmaları, sabijha gökçendeki altyapı yetersizlikleri, kalabalık, keşmekeş, birbuçuk saate varan rotarlar, bu bölge vatandaşlarımızı havayolu ile seyahate soğuk bakmasına neden oluyor. işin özü siz daha işin başında bu yörenin vatandaşlarını kaybediyorsunuz. bu sebeple cengiz topel profosyonel ciddi bir işletme anlayışıyla tutarlı bir şekilde hizmete alınırsa bölge vatandaşlarının havayolu taşımacılığını kullanmasını sağlamış oluruz. biraz ilgi, biraz tutarlılık, biraz reklam ve tanıtım, biraz destek ve cididyetle cengiz topelin önü açık. kimse cengiz toelden yapılan trabzon seferlerinin önümüzdeki günlerde bitmesinden dolayı bu yolcuların sabiha gökçene gideceğini düşünmesin. bunların çoğu otobüs ve kendi aracını tercih edecektir.

    • SÜPER BİR YORUM. ALTINA İMZAMI ATARIM. ADAPAZARLI BİRSİ OLARAK ANTALYA YA GİTMEK İÇİN SABİHA GÖKÇEN YOLLARINDA ÇİLE ÇEKECEĞİME KENDİ ARABAMLA PAŞA PAŞA YOLCULUK YAPARIM.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.