Airbus ve Boeing arasındaki rekabet, onlarca yıldır ticari havacılığın belirleyici özelliklerinden biri olmuştur. Bu iki havacılık devi pazara hükmediyor ve ticari bir uçak satma fırsatı olan her yerde dünyanın her köşesinde birbirleriyle savaşıyorlar.

Ancak Çin, statükoyu alt üst etmeye karar verdi. 2020’de Çin havayolları, iki Batılı şirketten yüzlerce teslimatı ertelerken, başlangıçtan itibaren kendisini Airbus ve Boeing’e bir alternatif olarak konumlandıran ve Çin Ticari Uçak Şirketi olarak bilinen yerli üretici COMAC’a olan güvenlerini artırdı.

Çin’in üç büyük havayolu şirketi, yerli üretici COMAC’a öncelik vererek Boeing ve Airbus’tan 100’den fazla uçağın teslimatını erteledi.

COMAC’ın ilk uçağı – ARJ21 – bölgesel pazara yöneliktir ve Batılı devlerle gerçekten rekabet etmez. Ancak ikincisi – C919 – Airbus ve Boeing’in en popüler modelleri olan A320 ve 737’nin yerini alması amaçlanıyor. C919 henüz seri üretime girmemiş olsa da, model çoğu Çin havayollarından 800’den fazla sipariş aldı. Bu arada Çin, Rusya ile birlikte Airbus ve Boeing geniş gövdeli jetlerle rekabet etmesi amaçlanan çok daha büyük bir uçak olan CR929 üzerinde çalışıyor.

Çin pazarı dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri ve bir süre daha böyle kalması bekleniyor . Bu nedenle Batılı üreticiler hala buna güveniyor ve Çinli havayollarından siparişlerin bir kısmını almayı bekliyorlar.  Bu karşın, havacılık analistleri gelecek beş yıl içinde her iki şirketin siparişleri yok denecek kadar azalacak tahmininde bulunuyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.