Çin’in yeni inşa edilen Chengdu Tianfu Uluslararası Havalimanı (TFU), 27 Haziran’da resmen faaliyete başladı. 

Çin’in en yeni mega havalimanı inşaatının ilk aşaması yaklaşık 70 milyar yuan’a (10,8 milyar $) mal oldu ve tamamlanması beş yıl sürdü. Üç pisti ve iki terminali bulunan TFU havalimanı, yılda 60 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip. 

Havalimanı gelecekte Chengdu Tianfu havaalanını, her yıl yaklaşık 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek toplam altı pist ve dört terminale sahip olacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Chengdu Tianfu Uluslararası Havalimanı, Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı’nın (PKX) inşasından sonra Çin’deki en büyük sivil havacılık projesi. TFU havaalanının, çoğunlukla uluslararası rotalara odaklanacağı için Güneybatı Çin’in en büyük uluslararası hava merkezi olması bekleniyor. Uluslararası bir merkez olarak Tianfu, Chengdu’yu Pekin ve Şanghay’dan sonra iki uluslararası havaalanına sahip üçüncü Çin kenti yapıyor.

Havalimanın devlete ait havayolu şirketi Air China için yeni bir uluslararası merkez olacak. Çin’in ulusal havayolu şirketi, Tianfu üssüne 6,1 milyar yuan (944 milyon $) yatırım yaptı. Proje 2016 yılında onaylandı ve Aralık 2018’de inşaatına başlandı. Havayolunun bugüne kadar yatırım yaptığı en büyük altyapı projesi. Air China’nın TFU havaalanındaki yeni üssünde bir uçak bakım tesisi, hava kargo merkezi ve havacılık gıda üretim merkezi bulunuyor.  

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.