Kısa adı BİKTUDER olan Bilgi, Kültür ve Turizmi Destekleme Derneği’nden yaklaşan genel seçimler öncesinde Çorum’un havaalanı sorunu hakkında açıklama yapıldı.

BİKTUDER Genel Başkanı Hayati Çam tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde 22 Uluslar arası 23 Yerel hava limanı olmak üzere toplam 55 hava limanı faal durumda bulunmaktadır. Merzifon`a 6 km, Amasya`ya 45 km ve Çorum`a 63 km uzaklıkta bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi  Amasya Merzifon Havalimanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki askeri havalimanına sivil tesisler eklenerek, 20 Haziran 2008 tarihinde Sivil hava trafiğine açılmış ve  iç hat tarifeli seferlere başlamıştır.

Amasya Merzifon Havalimanı coğrafi konumundan dolayı Amasya`nın yanı sıra Tokat, Çorum ve Samsun`un bazı ilçeleri yerel hava limanı olan Amasya Merzifon Havalimanı kullanmaktadır.

İstanbul Atatürk Havalimanı ndan saat 23:20 de kalkış yaparak haftanın hergün  Amasya Merzifon Havalimanına,  Amasya Merzifon havalimanından  saat 05:55 de haftanın her günü  İstanbul Atatürk Havalimanına, İstanbul Atatürk Havalimanı ndan saat 08:00 de kalkış yaparak Pazartesi, Salı, Perşembe, Cumartesi günleri Amasya Merzifon Havalimanına sefer yapmakta,  Amasya Merzifon Havalimanından  saat 09:50 de kalkış yaparak  Pazartesi, Salı, Perşembe, Cumartesi günleri İstanbul Atatürk Havalimanına sefer düzenlenmektedir.

Merzifon-Antalya 166,46 TL, Ankara-Antalya 106,99 TL %36,
Merzifon- Kars 257,00 TL,  Ankara-Kars 131,99 TL   %49,
Merzifon-Kıbrıs 276,98 TL,  Ankara-Kıbrıs  155,99 TL %44,
Merzifon-Gaziantep  174,00 TL, Ankara-Gaziantep 86,99 TL %50,
Merzifon-İzmir      166,46 TL, Ankara-İzmir 76,99 TL %54 fazla ücret ödemektedir.

Uzun zamandır Çorum ilimizden Merzifon hava alanına servis sorunu gündeme gelmekte köklü bir çözüm ortaya konulamamıştır. Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa Çorum sınırları içerisindedir. Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış Ülkemizdeki 13 değerden biridir. Hititleri görmek için dünyanın çeşitli yerlerinden turistler ilimize gelmektedir. Şu an tek ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Ancak Alaca ya 56 km uzaklıkta bulunan Yozgat ili hem Hızlı trenine kavuşmuş, hem de havalimanı yapılmaktadır. Yozgat havalimanı bitimiyle birlikte turistler Yozgat üzerinden Alaca ya ulaşacak turizmden en büyük payı Yozgat halkı esnafı alacağı ve Çorum’un seyredeceği aşikardır.

1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra seçilecek iktidar ve muhalefet milletvekilleri, esnaf odalarının, sivil toplum kuruluşlarını, bürokrasinin Çorum’un ve Çorum halkının hakkını korunması için gerekli çalışmaların yapılması için dernek olarak çağrı yapıyoruz. Mutlaka ticaretin, sanayinin, turizmin, tarımın gelişmesi için mutlaka Çorum’un yerli ve milli havaalanının ve hızlı trenin bir an önce Çorum halkının hizmetine sunulması gerekmektedir.” denildi.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.