Ercan Havalimanı’nda yarın saat 10:00’da  Hafta içinde KKTC Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Güç-Sen, Kamu-Sen, KTAMS, Kamu-İş, Liman-Sen, Mağusa Gümrük Komisyoncuları’nın ortaklaşa düzenleyeceği  basın açıklamasıyla, “Yurt dışından gelen kişilerin 7 gün süreyle zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulması” kararının KKTC Hükümeti tarafından hayata geçirilmesi talep edilecek.

Hükümetten bu konuda yanıt gelmezse, aynı gün 13.00-24.00 saatleri arasında uyarı grevi gerçekleştirilme ihtimali bulunuyor. Ancak Hükümetin söz konusu greve müdahale ederek durdurması diğer bir olasılık.

Uyarı grevi nedeniyle HTKS’de iş bırakacağından hava trafik (kule) hizmetleri durdurulacak.  Bu durumda sadece askeri ve ambulans uçakları Ercan Havalimanına iniş yapabilecek.

Yasal eylem hakkı uyarısında bulunulmuştu.

Hafta içinde KKTC Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Güç-Sen, Kamu-Sen, KTAMS, Kamu-İş, Liman-Sen, Mağusa Gümrük Komisyoncuları’nın ortaklaşa düzenlediği basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi” 23 Temmuz 2020 Perşembe günü yaptığı toplantı sonucunda, pozitif vaka sayısındaki artış üzerine, Yurt dışından gelen kişilerin 7 gün süreyle zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulması yönünde tavsiye niteliğinde bir karar üretildiğine atıf yapılarak, Bakanlar Kurulunun ivedilikle, 27 Temmuz 2020 gününden itibaren bu kararı uygulamaya almasını talep edilmiş ve halkımızı korumak adına, örgütlü bulunduğumuz yolcu giriş noktalarında grev dahil her türlü yasal eylem hakkımızı kullanacağımızı bildiririz.” ifadeleri yer almıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 1 Temmuz’dan bugüne deniz ve hava yoluyla 18 bin kişi giriş yapmıştı.

Başbakan Ersin Tatar ise dün yaptığı açıklamada, “ 1 Temmuz’dan sonra ülkeye girenlere yaklaşık 24 bin test uygulandığını bunlardan sadece 23’nün pozitif çıktığını bu sayının da kabul edilebilir sınırlar içinde bulunduğunu” kaydederek, pandemiyle mücadelenin “ Tüm kesimler ve halkın konulan kurallara uyması, gereken denetim ve yasal kovuşturmaların yapılması halinde sürecin başarı ile tamamlanacağına inandığını” söylemişti.

 

 

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.