THY’den yapılan açıklamada, 1 Haziran’da yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Türkiye’ye giriş ile ilgili yeni kararlar alındığı kaydedildi.

Açıklama şöyle;

Covid 19 pandemisine karşı alınan tedbirler kapsamında Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarınca 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’ye giriş ile ilgili aşağıdaki kararlar alınmıştır.

  1. Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan çıkış yapacak yolcular ile son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan yolculardan giriş yapmadan 72 saat önce PCR test raporunun negatif çıkması istenecektir. Türkiye ve bu yolcular valiliklerin belirlediği yerlerde 14 gün karantinaya alınacak. Karantinanın 14. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucu negatif çıkarsa karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR testi sonucu pozitif çıkan yolcular tecrit altına alınacak ve 14. günün sonunda yapılacak negatif PCR testi sonucu ile ölçüm sonlandırılacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya uçuş yasakları bu çerçevede sona erdi.
  2. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan kalkan yolcuların, girişten en fazla 72 saat önce yapılması gereken PCR test sonucunun negatif olması istenecektir.
  3. İlk iki maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye giriş yapan yolcuların, girişten en az 14 gün önce aşı olduklarını ilgili ülkenin resmi makamları tarafından düzenlenen bir belgeyi sunmaları halinde PCR test sonucu negatif çıkması gerekmeyecektir. Türkiye ve/veya son 6 ay içinde hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş olmak. Bu yolcular için karantina önlemleri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden çıkış yapacak yolcuların belirtilen kurallara göre aşı sertifikası veya hastalığı olduğunu kanıtlayan belgeleri ibraz edememeleri durumunda, Türkiye’ye girişten en geç 72 saat önce yapılan PCR negatif test sonucu veya yapılan hızlı antijen testi negatif sonucunun ibrazı Türkiye’ye girişten en fazla 48 saat önce yeterli sayılacaktır.
  4. İkinci maddede sayılan ülkelerden çıkış yapan yolcular hariç, Türkiye’ye giriş yapan kişiler gidecekleri yerde numune bazında PCR testine tabi tutulabilir. Bu kapsamda yolcuların test numuneleri alındıktan sonra nihai varış noktalarına gitmelerine izin verilecek ve test sonuçlarının pozitif çıkması halinde T.C. Sağlık Bakanlığı COVID19 yönergelerine göre işlem göreceklerdir. Test sonucu pozitif çıkan yolcular, paylaştıkları adreslerde 14 gün karantinaya alınacak ve 10. gün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif çıkması halinde karantina koşulları sonlandırılacaktır. Hindistan varyantına sahip olduğu tespit edilenlerin 14. gün sonunda PCR testinin negatif çıkması ile karantina koşulları sonlandırılacaktır.

Bu bilgilere ek olarak;

  • 15 Mart 2021 tarihinden itibaren dış hat uçuşlarımızla Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (transfer yolcular ve 6 yaş altı yolcular hariç) bu sayfadan ulaşabilecekleri Türkiye Giriş Formunu uçuşlarından önceki son 72 saat içinde doldurmaları gerekmektedir . Doldurulan formun kağıt çıktısı veya doldurulan formun mobil ekran görüntüsü uçuş öncesi istasyonlarda kontrol edilecektir.
  • Havalimanlarında ve uçuşlarda tüm yolcuların maske takması zorunludur.
  • Yolcularımız Türkiye uçuşlarında bir “yolcu bilgilendirme formu” dolduracaklardır.
  • Havalimanlarımızdaki sıcaklık ölçümü Kanada, Singapur ve Guangzhou uçuşları ve sıcak bağlantı noktaları (90 dakika ve daha kısa bağlantısı olan transfer yolcuların kullandığı noktalar) dışındaki tüm destinasyonlarda kısa bağlantı süreleri nedeniyle kaldırılmıştır.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Türk vatandaşı olmayanlar için HES Kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar için lütfen Hayat Eve Sığar sayfasını inceleyiniz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.