Cumhuriyet Halk Partisi  Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Mersin kamuoyunun uzun süredir beklediği Çukurova Havalimanı’nın son durumunu gündeme getirdi.

‘HAVALİMANI SÖZÜNÜN TAKİPÇİSİYİZ’

Çamak, “Mersin halkı, havalimanına ilk uçak ne zaman inecek diye soruyor. Biz de Mersinlilerin bu sorusunu ilgili bakan ve bürokratlara sorduk. DHMİ Genel Müdürü en geç 2019 yılı başında uçakların ineceğini söyledi. Mersinlilere verilen havalimanı sözünün takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Çukurova Havalimanı’nın temelinin 2013 yılının Mayıs ayında atıldığını ancak yüklenici firmanın iflas etmesi sonucu projenin yarım kaldığını ve ihalenin yenilendiğini hatırlatan Çamak, “Geçtiğimiz Mayıs ayında Çukurova Havalimanı için yeniden ihaleye çıkıldı. İhalede 19 şirket teklif verdi. Ancak aradan 6 ay geçmesine rağmen Çukurova Havalimanı’nın akıbetiyle ilgili hükümet kanadından tatmin edici bir açıklama gelmedi. Mersin kamuoyunun endişeleri giderilmedi” dedi.

‘MERSİNLİLER HAVALİMANINI BEKLİYOR’

Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM KİT Komisyonu’nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ile Ulaştırma Bakanına “Çukurova Havalimanı’na ilk uçak ne zaman inecek?” sorusunu yönelttiğini kaydeden Çamak, verilen bilgiler arasındaki çelişkilere dikkat çekti.
Çamak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çukurova Havalimanı Mersin’in başta turizm olmak üzere tarıma dayalı ihracatta ve lojistikte öne çıkmasını sağlayacak. Bunun için Mersin halkı, uzun süredir havalimanına ilk uçak ne zaman inecek diye soruyor. Biz de Mersinlilerin bu sorusunu ilgili bakan ve bürokratlara sorduk. Mersinlilere verilen havalimanı sözünün takipçisi olmaya devam edeceğiz. Havalimanı projesinin her aşamasını takip edeceğiz, projenin hızlandırılması için girişimlerde bulunacağız”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.