Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin ‘S-400’den vazgeçin’ talebine ilişkin, “Türkiye’nin geri adım atmayacağını Trump’a ilettik” dedi. Erdoğan, “F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz tavır sürerse Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını da söyledik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi;
Sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 meselesinde çözüm yolları aranması konusunda Trump ile mutabık kaldık. Sayın Trump’a Türkiye’nin S-400 sistemini alma noktasına nasıl gelindiğini anlattık. Ülkemizin S-400 konusunda geri adım atmayacağını bir kez daha söyledik.
‘F-35’de uzlaşmaz tavır devam ederse Türkiye başka arayışlara girecektir’
ABD’den Patriot sistemi alma talebimizi de tekrarladık. F-35 uçaklarıyla ilgili yapılan haksızlıkları da dile getirdik. F-35’te Türkiye müşteri değil ortaktır.  F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz tavır sürerse Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını da ayrıca söyledik.
Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı kararının haksız olduğunu belgeleriyle ortaya koyduk. Görüşmemizin ardından bu tasarı bloke edilmiştir. ABD’de süren azil süreci Başkan Trump’ı temkinli hareket etmeye sürüklediği açıktır. Bu süreç bittiğinde ilişkilerimiz güç kazanacaktır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.