Uganda ve Kenya’ya yapacağı ziyareti öncesinde İzmir Adnan Menderes Havalimanında basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Putin’in ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin adım atmasını beklediğini söylemesine, Türk hava sahasını ihlâl eden Rus uçağının pilotunu kastederek “Rusya ile, Putin ile bambaşka bir ilişkimiz vardı. Bir pilotun hatasıyla Türkiye’nin feda edilmesi düşündürücü.” yanıtını verdi.

 

Erdoğan konuyla ilgili soruya  bir soruya şu cevabı verdi:

“Beni meraklandıran konu bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor. Onu merak ediyorum. Biz suçlu sandalyesinde oturan ülke değiliz. Biz Rusya ile ilişkileri geliştirmeyi arzu eden bir ülkeyiz. Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Burada Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir.” 

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Sn. Cumhurbaşkanımızın, ifadesindeki kasıt, Rus pilotun ihlal hatasıdır.” vurgusu yapıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.