ABD’nin Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na acil iniş yapan Delta Hava Yolları’na ait  yolcu uçağı yakıt deposunu ilkokulların da bulunduğu bir yerleşim bölgesinin üstüne boşalttı.

Bölgede bulunan üç okuldaki öğrenci ve bazı yetişkinler kısa bir süre sonra yoğun olarak hissedilen yakıt kokusu ve cilde temas ettiği düşünülen partiküllerden dolayı cilt ve gözlerde tahriş şikayetinde bulundular.

Olay üzerine sağlık görevlilerinin bölgeye derhal çağrıldığını, etkilenenlerin sabun ve su ile yıkandığını, hastanede kontrol ve tedavilerine gerek görülmediği bildirildi.

Sivil havacılık kuralları, uçakların acil iniş öncesinde depolarındaki yakıtı yüksek bir irtifada ve ancak belirlenen yerlerde yapılması koşuluyla boşaltmalarına izin veriyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi de ayrı bir açıklama yaparak, olayın arkasındaki “koşulları ayrıntılı bir şekilde araştırdıklarını” belirterek, uçağın yakıtı kurallara uygun bir şekilde boşaltmamış olabileceğini söyledi.

Delta sözcüsü Adrian Gee tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan Şanghay’a gitmek üzere havalanan 89 sefer sayılı uçağın motorunda kalkıştan kısa bir süre son bir sıkıntı yaşandı ve uçak geri dönmek zorunda kaldı. Uçağın güvenli iniş ağırlığına ulaşması için gereken normal prosedür gereğince yakıtı boşaltmasının ardından güvenli bir şekilde iniş yaptı” denildi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.