DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, DHMİ ARFF (*) birimlerinin koordinesinde uçak kurtarma çalışmaları tatbikatlarının gerçeği aratmadığını kaydetti.

Keskin’in paylaşımı şöyle;

 ARFF Birimlerinin Görev ve Sorumlulukları 

(*) DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilmekte olan havalimanlarında, uçuş güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbirleri almak ve muhtemel uçak kaza-kırım ve yangınlarına hızlı ve etkin bir şekilde müdahale ederek can ve mal kayıplarını en az seviyeye indirmek amacıyla özel kurtarma ve yangınla mücadele (ARFF) birimleri bulunuyor.

Uluslararası sivil havacılık kurallarına göre, havalimanlarına sefer yapan uçakların gövde büyüklükleri ile yıl içerisinde yaptıkları sefer sayıları esas alınarak, her bir havalimanı için ayrı ayrı koruma seviyesi belirlenmektedir. Belirlenen kurtarma ve yangınla mücadele kategorilerini karşılayacak sayı ve kapasitelerdeki özel donanımlı kurtarma ve yangın söndürme araç, malzeme ve ekipmanlar ile bunları bir acil durumda tam kapasiteyle ve kesintisiz bir şekilde kullanabilecek eğitimli ARFF personeli ise, meydana gelebilecek herhangi bir acil duruma müdahale etmek üzere havalimanlarında her an göreve hazır bir şekilde bulunduruyor.

Havalimanlarında görev yapan ARFF  birimlerinin temel operasyonel amacı hayat kurtarmak olduğundan, yürütülen hizmetin hassasiyeti göz önüne alınarak personelin eğitim faaliyetlerine büyük önem veriliyor. Bu nedenle, Kurumumuz tarafından kurtarma ve yangınla mücadele hizmetlerini yürütmek üzere istihdam edilen ARFF personeli fiili olarak görevlerine başlamadan önce, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatınca (ICAO) yayınlanan dokümanlarda belirtilen esaslar dâhilinde uzun bir temel eğitime, temel eğitimlerini tamamladıktan sonra ise, meslek yaşamları boyunca teorik ve uygulamalı tazeleme eğitimlerine tabi tutuluyor.

ARFF personelinin uygulamalı eğitimlerinin gerçek olaylara benzetilmiş koşullarda yürütülmesini sağlamak amacıyla, Erzincan Havalimanına Boeing 737-800 tipindeki uçağı bire bir ölçülerle simüle eden Uçak Yangın Söndürme Simülatörü tesis edildi. Simülatör sistemi üzerinde ICAO tarafından öngörülen tüm müdahale yöntemlerini karşılayacak şekilde, hazırlanan senaryolara çerçevesinde uçağın içinde ve dışında 28 farklı bölümde canlı yangın çıkarılmak ve çıkarılan bu yangınlara gerçek araçlarla müdahale edilmesi mümkün oluyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.