DHMİ karla mücadele ekipleri, ağır seyreden kış şartları nedeniyle karla kaplanan ve buzlanmaların yaşandığı havalimanlarında teyakkuza geçti.

Tam donanımlı karla mücadele araçları ve uzman personelden oluşan ekiplerin 7 Gün 24 saat sürdürdükleri olağanüstü gayretleri sonuç veriyor, kar yağışının yoğun olduğu havalimanlarında  sefer iptalleri ve gecikmeler asgariye indiriliyor.

KARLA MÜDALE İÇİN HİÇİR FEDAKÂRLIKTAN KAÇINILMIYOR

Havalimanlarımızda PAT sahalarının kış şartlarında da sürekli olarak hizmete açık tutulması için karla mücadele çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu amaçla özellikle kış aylarında pist, taksi yolu ve apronun kardan temizlenerek, hizmet verecek durumda hazır olması gerekiyor. Bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan DHMİ Genel Müdürlüğü, bu kış 250 ton buz önleyici/buz çözücü (de-icing) sıvı malzemeyi ekiplerin kullanımına sundu.

Karla mücadele çalışmaları, 17 kar küreme aracı, 4 uçak ve köprü altı kar mücadele aracı, 57 çekerli tip kombine kar mücadele aracı, 32 kompakt tip kar mücadele aracı, 9 greyder, 38 kar küreme ve de-icing sıvı serpme aracı, 99 pist frenleme ölçüm cihazı ve 8 pist frenleme ölçüm aracı ile yürütülüyor.

HAVALİMANLARINDA İLERİ TEKNOLOJİK SEYRÜSEFER DONANIMI MEVCUT

Tüm havalimanlarında eğitimli ve tecrübeli personelin kontrol ve işletimindeki 61 adet Aletli İniş Sistemi (ILS), 69 adet VHF Frekansında Çalışan Çok Yönlü Radyo Seyrüsefer İstikamet Cihazı (VOR),  71 adet Yönlendirilmemiş Radyo Yayını (NDB) ve 127 adet mesafe ölçüm cihazı (DME) ile her türlü hava koşulunda gecikme ve iptalleri en aza indirmeyi sağlayan sistemler bulunuyor.

GENEL MÜDÜR YILDIRIM’DAN TEŞEKKÜR

Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, havalimanlarımızda karla mücadele çalışmalarını büyük fedakârlıklarla yürüten ekiplerimize bir teşekkür mesajı yayımladı.

Yıldırım’ın mesajı şöyle:

Değerli mesai arkadaşlarım;

Kış koşullarının beklenenin üzerinde olmasının, işimizi daha da zorlaştırdığının farkındayım. Havalimanı yöneticilerinin ve meydanlarda görev yapan değerli mesai arkadaşlarımın göstermiş olduğu üstün gayret ve fedakârlıkları sayesinde bu durumun üstesinden geleceğimize inanıyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.

Cenâb-ı Hak yar ve yardımcımız olsun.

https://vimeo.com/152982489

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.