Pazar, Haziran 16, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

DHMİ Kış Hazırlıklarına Başladı

   Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) , Yurt genelinde yoğun kar  yağışı ve buzlanmadan kaynaklanan  rötarların yaşanmaması ve buna bağlı hava trafiğinin etkilenmemesi için Atatürk Havalimanı’da kış hazırlıklarına şimdiden başladı. Kullanılanlara ek olarak karla mücadele için çok sayıda araç alınacak.
DHMİ ayrıca havalimanlarında kullanılmak üzere 1.500 ton buz önleyici / buz çözücü sıvı (DE-ICING)  satın alıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) gelecek kış sezonunda uçuş trafiğinin etkilenmemesi için kış hazırlıklarına başladı. DHMİ  sorumluluğunda bulunan havalimanlarında kullanılmak üzere 1.500 ton buz önleyici / buz çözücü (De-Icing) sıvı satın alınması için  DHMİ ihaleye çıkıyor. 13 haziran’da yapılacak ihalede,  istekli firmalardan sıvı üretim tesisinin ismi, adresi ve sıvının Federal Havacılık Kurumu (FAA) onaylı AMS 1435 şartnamesi hükümlerine uygunluğunu belirten, bağımsız bir onay laboratuarından alınmış olan ürün sertifikasını isteniyor.

İhale kanunu hükümleri uygulanmayacak

DHMİ ihalede 4734 sayılı Kanun ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tabi olmayacağını, satın alma mevzuunu ( De-Icing satın alma işi)  teşkil eden işi, ihale edip etmemekte, kısmen ihale etmekte tamamen serbest olacağını duyurdu.

Öte yandan DHMİ, mevcut karla mücadele araçlarının sayısını da takviye ediyor. Havalimanlarında kullanılmak üzere 15 Adet Kar Püskürtme (Rotatif) Aracı  temin etmek üzere bir ihale daha açtı.

YERLİ ÜRETİME FİYAT AVANTAJI

31 mayıs’da düzenlenecek ihale, yerli ve yabancı tüm isteklilere açık, ancak yerli malı teklif eden istekliye ihalenin tamamında %14 (yüzdeondört) oranında fiyat avantajı uygulanacak.

 Karla mücadele, havacılık sektöründe en zor mücadele

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, şubat ayında DHMİ’nin Florya’daki sosyal tesislerinde geleneksel olarak gerçekleştirilen yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada,  ” Ocak ve Şubat ayında çok sert geçen kış koşulları ,son 30 yılın en yoğun kar yağışını yaşadık. Sadece kar yağışı değil, tipi şeklinde geldi, çok süratli buzlanmalar oldu. Bir olağanüstü hal yaşandı. Bu iş  havacılık sektöründe en zor mücadele gerçekten. Biraz geciktiğinizde yapamazsınız. DHMİ olarak Türkiye genelinde 432 personelimiz karla mücadelede görev aldı. 270 ton yakıt harcadık. 750 ton anti icing, de icing  sıvı  harcadık.” ifadelerini kullanmıştı.

(Bağımsız Havacılar)

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR